Avslutad | Moderna – Lördag 8 april 2017
LAPPONIA, silver, Space Apple, akryl, design Björn Weckström, längd ca 73 cm, Finland 1981, vikt 38,6 g, originalpåse.
LAPPONIA, sterling silver, collier (omgjord brosch), Stranger in lo, Björn Weckström, längd 70 cm, vikt 27,9 g, originalpåse, Finland 1982.
LAPPONIA, armband, sterling silver, akryl, Björn Weckström, Salamander, vikt 32,9 g, Finland 1974.
BVLGARI, ring, B.Zero1, ett band, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, mittsten ca 0,30 ct, ca TW(H)/VS, refrencenummer 1106443352, signerad, italienska stämplar, stl 17,25 mm (54), vikt 8,4 g, slitage.
BVLGARI, hänge/kedja, B.Zero1, två rader, 18K vitguld, ca 43 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW(G)/VS, italienska stämplar, längd 45,0 cm, vikt 17,0 g, slitage.
BVLGARI, alliansring, B.Zero1, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW(G)/VS -SI, italienska stämplar, stl 17,00+mm (54), vikt 7,6 g, slitage.
LAPPONIA, Ring, 18K guld, citrin, Prisma, Björn Weckström, Finland 1989, stl 17,5+ mm, vikt 8,6 g, äkthetscertifikat.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(F)/VS1, HRD certifikat 14035412013, 31 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,44 ct, TW(G)/SI2, GIA inskription på rondisten 6232013906, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25+ mm, vikt 3,6 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter ca 5,43 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 18,5 g, vikt 8,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 86 briljantslipade diamanter ca 2,26 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 18 cm, vikt 6,6 g, porositet i guldet.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 74 briljantslipade diamanter ca 3,02 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 18 cm, vikt 7,3 g, porositet i guldet.
HELALLIANSRING, 18K vtguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 32 briljanter ca 0,91 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,4 g.
BROSCH, sterlingsilver, blå emalj, Einar Modahl, Oslo, Norge 1900-talets mitt, längd 3,5 cm, vikt 11,0 g.
COLLIER, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 42-44 cm, vikt 4,0 g.