Avslutad | Moderna – Lördag 8 april 2017
EFVA ATTLING, collier, sterlingsilver, Ring Chain Necklace, längd 49,5 cm, vikt 30,4 g, originaletui.
LAPPONIA, collier, Spitsbergen, 18K guld/platina, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, TW/VS, längd 40 cm, vikt 11,8 g.
RING, 18K vitguld, olika färgstenar ca 9,46 ctv, bl a akvamarin, citrin, prasiolit, 27 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 8,3 g.
RING, 18K vitguld, blå och rosa stjärnsafirer ca 4,82 ctv, 12 prinsesslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 17 mm, vikt 6,3 g.
RING, platina, briljantslipad diamant 0,70 ct, River(D)/SI2, GIA inskription på rondisten 5193642135, 24 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 7,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(G)/SI2, GIA inskription på rondisten 5233121434, 26 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 5,9 g.
ALLIANSRINGAR, 3 st. 18K, guld, 42 briljanter ca 0,50 ct ca W/VS, vikt 18,1g, stl. 18,25 mm
ALLIANSRING, 18K, vitguld,vikt 14,2 g 10 briljanter ca 1,0 ctv TW/VS, design: Sonny Carlberg, stl. 18,75 mm
RING, 14K vitguld, fjäril, 4 blå topaser, briljanter ca 0,10 ctv, stl 17,25 mm, vikt 6,7 g, 2 blå topaser sitter aningen löst i fattningen.
RING, 18K vitguld, citrin ca 1,80 ct, 112 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 6,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, hjärta, briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, längd 40 cm, vikt 3,4 g, en diamant med skada.
COLLIER, 18K vitguld, briljanter ca 2,00 ctv, ca TW-W/VS-P, längd 45 cm, vikt 16,7 g, en lödning har gått upp, några mycket små nagg.
REY URBAN, armring, sterlingsilver, signerad, Stockholm, 1959, inner diameter 7,3 cm, vikt 22,3 g, smärre bruksslitage.