Avslutad | Klassiska – Lördag 25 mars 2017
CARMOSERING, 18K guld, 1 ovalslipad safir ca 0,80 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca Tcr(I)/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g, nagg på safir, nagg på en diamant, slitage på fattningar.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 1,20 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 2,72 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 1,23 ct, briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 26 blå safirer ca 11,06 ctv, 50 åttkantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca Light Brown/P, längd 18 cm, vikt 8,4 g, diamanter med nagg och mindre skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor, 46 briljantslipade diamanter ca1,29 ctv, ca TCr/VS-SI, stift, höjd 5,3 cm, 14,4 g.
RING, 8K guld/silver, ljus blå safir ca 4,00 ct, rosenslipade diamanter ca 0,30 ctv, antik, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g, små nagg på safir och diamanter.
RING, 18K guld, blå safir ca 1,85 ct, 14 åttkantslipade diamanter i olika slipningar, ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 6,7 g, nagg på några diamanter.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca TW-W/SI, 22 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 3,41 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, längd 18 cm, vikt 10,9 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca Cr(J)/SI, 10 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca Cr-TCa/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, blå safirer ca 3,39 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TCa/VS-SI, stift/clips, vikt 10,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 2,19 ctv, ca TCr-Cr/SI-P, huggies, vikt 3,5 g, ena mittstenen med inneslutning som når ytan intill kuletten.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,50 ct, TW/VS, 18 briljantslipade diamanter 0,22 ct, W/VS enligt gravyr, stl 17 mm, vikt 4,5 g.
HUGO STRÖMDAHL, bestickservis, 29 delar, 7 bordsgafflar, 6 dessertskedar, 6 tårtgafflar, 6 bordsknivar, 4 smörknivar, Stockholm 1950/60-tal, totalvikt 1548,6 g, knivar med rostfria stålblad.