Avslutad | Klassiska – Lördag 25 mars 2017
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformade sötvattenspärlor, längd 10 cm, stift, vikt 27,1 g, Lisen Stibeck.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g.
BESTICKSERVIS, 36 delar, silver, 12 bordsgafflar, bordsskedar och bordsknivar, Koch & Bergfeld, Tyskland, svenska importstämplar, totalvikt 2065,5 g, orginaletui, knivar med rostfria stålblad.
RING, 18K guld, citrin ca 12,80 ct, Laver-Lindbom, Stockholm 1963, stl 16,25+, vikt 12,4 g
ARMBAND, 18K guld/silver, grön glassten, 2 rosenslip dia ca 0,005 ctv, ca 1900-tals, längd 17,5 cm, vikt 7,1 g, liten bristning i guldet vid fattningen
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI1-SI2, Gunnar Alp, Stockholm 1965, stl 17,75 mm, vikt 5,5 g, något slitna klor, 2 av stenarna med mindre nagg vid kuletterna.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VVS, stl 17,25 mm, Berggrens Juveler, Stockholm, vikt 6,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir 0,63 ct, 8 briljantslipade diamanter 0,43 ctv, ca TW/VVS, Stockholm 1984, 17,25 mm, vikt 4,6 g, slitna klor, safiren har slitna fasettkanter.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, antika, två sockertoppslipade blå safirer, Hallbergs, Stockholm år 1906, vikt 7,7 g.
K. ANDERSSON, skål på fot, silver, hamrad yta med tandad bård, Stockholm 1919, höjd 13,2 cm, diameter 20,1 cm, vikt 556,4 g, datum gravyr på fot.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,20 ctv enligt gravyr, ca TW/SI. stl 15,5 mm, vikt 2,3 g.
RING, 14K guld, briljant ca 0,45 ct ca TW(G)/P1, 8 briljanter ca 0,06 ctv, stl 16 mm, vikt 2,5 g.
BROSCH, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, circa 1970-tal, svenska importstämplar, längd 5,5 cm, vikt 6,1 g, etui från Carlman.
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 1,3 cm, vikt 3,8 g, stift.
HÄNGE/BROSCH, 18K guld, bergkristall, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1946, längd 3,5 cm, vikt 6,5 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir, 8 briljanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.
HALVALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca Tw-W(G-H)/VS, stl 15,50 mm, vikt 6,1 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, briljant 0,51 ct TW(G)/VS2, HRD diamond report med nr 14041521005, 16 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,5 g.