Avslutad | Klassiska – Lördag 25 mars 2017
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd ca 1,50 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 7,5 g.
BROSCH, platina, 20 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/P, snidad b-c jade ca 21x8,0 mm, vikt 6,3 g, en sten skadad, spricka i jade, nål och mekanik ej platina.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 3,60 ct, 22 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W-TC/SI-P, Bengt Anderssons Guld, Stockholm 1976, stl 17 mm, vikt 5,3 g, en diamant med nagg samt en diamant med skada.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 2,4 mm, 12 rader, lås i 18K guld med briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 46 cm, totalvikt 58,5 g.
HÄNGE, 18K vitguld, kors, 138 briljantslipade diamater, ca TW-W/VS, höjd 4 cm, vikt 5,3 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamat 0,54 ct, ca TCa(K)/P1, 36 briljantslipade diamanter ca 0,60 ct ca TW-W/VS, stl 18,25 mm, vikt 8,1 g.
RING, 18K guld, 36 diamanter, varav 1 hjärtslipad, 35 briljanter och åttkantslipade, ca 1,41 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1998, stl 17,00 mm, vikt 25,5 g, 3 diamanter skadade, bucklor och repor på skena.
RING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,55 ct ca W/VS, stl 17,00 mm, vikt 25,3 g.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI2, 2 blå safirer, 12 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 18 mm, vikt 9,9 g, gravyr, nagg på mittstenen.
INFATTAD DIAMANT, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,30 ct TCape(L)/SI 2, saknar ögla, behöver åtgärdas, stenen sitter något löst i sin fattning.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 briljanter ca 2,71 ctv, ca Ca(M-N)/VS1-VS2, vikt 5,0 g, stift.
BROSCH, 18K guld/silver, krysoberyll ca 1,50 ct, 35 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/VS-SI, emalj, 1900-talets första hälft, 38x35 mm, vikt 8,7 g, senare tillverkad nål i 14K guld.
CARMOSÉRING, 14K guld/silver, blå safir ca 1,00 ct, slitna fasettkanter, 14 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 80 blå safirer ca 4,68 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stift, vikt 10,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,10 ct, ca Cr(J)P1, 8 briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g, ytliga inneslutningar hos diamanterna.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, gul spodumen ca 12,56 ct, peridoter ca 3,20 ctv, rosa safirer ca 0,71 ctv, briljanter ca 0,05 ctv, längd 46 cm, vikt 12,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,58 ct, ca W(H)/P1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.
ARMBAND, 18K vitguld, akvamariner ca 7,20 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca Cape-Light Brown/P, längd 18 cm, vikt 7,5 g, nagg på diamanter.