Avslutad | Klassiska – Lördag 25 mars 2017
COLLIER, 18K guld/vitguld, runda länkar med volut detaljer, circa 1940-tal, längd 45,3 cm, vikt 10,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljanter enligt gravyr 0,31 ct W/IF, stl 15,75 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K guld/rodinerat guld, briljantslipad diamant 0,76 ct, CR(J)/VS1, GIA inskription på rondisten 2145575933, 24 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm,vikt 6,0 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 64 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-TCr/S-SI, längd 17 cm, vikt 7,9 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,90 ct, TW(G)/SI2, HRD certifikat 16024682002, förseglad.
ARMBAND, 18K oxiderat guld, 69 svarta diamanter ca 2,76 ctv, längd 18 cm, vikt 7,9 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca W/VS, 26 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,13 ctv, TW(F)/SI2, HRD inskription på rondisten 16032559010 och 16020555009, 22 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/Vs, vikt 2,7 g, stift.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,40 ct, River(E)/VS1, HRD inskription på rondisten 16016443003, 24 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/VS-S, stl 17,25 mm, 4,8 g.
RING, 14K vitguld, 5 rosenslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCr(I)/SI, 68 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W-Cr(H-J)/P1, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g.
RING, platina/18K vitguld, blå safir ca 2,60 ct, 34 gammal-, åttkant- samt rosenslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca W-Cr/SI, 1900-talets första hälft, senare tillverkad ringskena, stl 18 mm, vikt 6,4 g, 2 diamanter skadade i övrigt mindre nagg på diamanter, safir med slitna fasettkanter.
RING, 14K guld, 1 oval cabochonslipad granat sk carbuncle, stängd fattning, krans av fröpärlor, omkring 1870/80-tal, stl 16,25+ mm, vikt 10,2 g, senare ringskena, lödningar, troligen omgjord från ett lås.
COLLIER, 18K guld, pansar, citrin, 14 briljantslipade diamanter ca 0,40 ct, ca TW(G)/VS, längd 41 cm, vikt 52,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI, stl 19,5 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca W-TCr/VS, stl 18,75 mm, vikt 6,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka pärlor ca 6,5x4,5 mm, 11 rader, lås och mellan delar i 18K guld, längd 42 cm, totalvikt 115,7 g, låset fäster inte helt.
PÄRLCOLLIER, odlade south sea pärlor ca 11-12,4 mm, off round, lås i 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Italien, längd 45 cm.
ALLIANSRING, 18K guld, dubbel, 18 briljantslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g, en diamant skadad.