161 - 180 av 370
1...8910...19 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 mars 2017

Klubbad för

RING, platina, 22 gammal- samt åttkanslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-TCr/VS-SI, blå safirer ca 0,20 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.

7 500 kr

Utrop: 7 900 kr

RING, 14K vitguld, 1 rund cabochonslipad krysoberyll/kattöga, 8 diamanter. 2 briljant, 8 åttkantslipade ca 0,42 ctv, ca TW/VS, stl 19,25 mm, 9,3 g, mindre slitage på krysoberyll.

Utrop: 7 000 kr

ARMRING, öppningsbart, 18K guld, halvmåne med fröpärlor, John Petterson, Stockholm 1892, inner diameter 6,2 cm, vikt 9,3 g. säkerhetskedja, 1 fröpärla saknas, bucklor, lödningar.

Utrop: 3 200 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 0,90 ct, 36 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 4 800 kr

RING, 18K vitguld, briljant 0,51 ct, W(H)/SI1, IGI certifikat, 6 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, TW-W/VS, stl 18,25 mm, vikt 5,6 g.

Utrop: 16 600 kr

RING, 18K vitguld, rubin, safir, 34 prinsess och briljantslipade diamanter ca 1,19 ctv ca W/VS, stl 18 mm, vikt 15,5 g

11 000 kr

Utrop: 12 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant enligt gravyr 0,23 ct ca W/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 2,8 g, graverad.

Utrop: 3 700 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,01 ct, TW(F)/SI1, HRD certifikat med nr 14015864002, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 7,2 gram.

Utrop: 51 000 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade och 10 åttkantslipade diamanter enligt gravyr 1,04 ctv ca W/VS, stl 15,5 mm, vikt 5,7 g.

Utrop: 10 400 kr

CG HALLBERG, bestickservis, 75 delar, Svensk Spets, silver, 21 matgafflar, 11 matskedar, 12 dessertgafflar, 11 dessertskedar, 11 teskedar, 11 mat/köttknivar med senare stålblad, Stockholm 1913, totalvikt 3758,6 g, schatull från K.Andersson, monogramgravyr, bruksslitage, några skaft böjda, spets på några gafflar böjda.

Utrop: 14 000 kr

ATELIER BORGILA, bordsklocka, sterlingsilver, bakelit, Stockholm 1974, höjd 17,2 cm, vikt 318,1 g, gravyr.

3 500 kr

Utrop: 1 000 kr

DAVID ANDERSEN, puderdosa, förgyllt sterlingsilver, grön guilloché emalj, Oslo, Norge 1888-1925, vikt 155,7 g, skada på emalj.

Utrop: 3 000 kr

RING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, TW-W/VS-SI1, stl 16+ mm, vikt 7,4 g

Utrop: 3 600 kr

HÄNGE, 14K vitguld, hjärta, 26 briljanter ca 0,43 ctv, ca TW -W/VS-SI, 2,1x1,7 cm, vikt 1,7 g.

Utrop: 4 400 kr

HÄNGE, 18K vitguld, rubelit ca 0,80 ct, 17 briljanter ca 0,18 ctv, ca TW(G)/VS, 17x9 mm, vikt 1,0 g.

Utrop: 2 700 kr

HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad blå topas, 15 briljanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 1,0 g.

Utrop: 2 100 kr

RING, 14K rodierat guld, briljant ca 1,58 ct, Brown/SI2, färgens ursprung ej identifierad, 26 briljanter ca 0,24 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, stl 17,75+ mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 16 200 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, droppslipad diamant 1,01 ct, Fancy Intense Yellow-Orange GIA cert 5111123999, 16 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW(G)/VS, längd 45 cm, vikt 5,0 g.

Utrop: 44 000 kr

RING, 18K guld, 4 rosenslipade diamanter, stl 18 mm, vikt 6,4 g.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,30 ct, 14 briljanter ca 0,56 ctv enligt gravyr ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,0 g.

Utrop: 12 800 kr