Avslutad | Klassiska – Lördag 25 mars 2017
RING, platina, 22 gammal- samt åttkanslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-TCr/VS-SI, blå safirer ca 0,20 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.
RING, 14K vitguld, 1 rund cabochonslipad krysoberyll/kattöga, 8 diamanter. 2 briljant, 8 åttkantslipade ca 0,42 ctv, ca TW/VS, stl 19,25 mm, 9,3 g, mindre slitage på krysoberyll.
ARMRING, öppningsbart, 18K guld, halvmåne med fröpärlor, John Petterson, Stockholm 1892, inner diameter 6,2 cm, vikt 9,3 g. säkerhetskedja, 1 fröpärla saknas, bucklor, lödningar.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 0,90 ct, 36 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, briljant 0,51 ct, W(H)/SI1, IGI certifikat, 6 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, TW-W/VS, stl 18,25 mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K vitguld, rubin, safir, 34 prinsess och briljantslipade diamanter ca 1,19 ctv ca W/VS, stl 18 mm, vikt 15,5 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant enligt gravyr 0,23 ct ca W/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 2,8 g, graverad.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,01 ct, TW(F)/SI1, HRD certifikat med nr 14015864002, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 7,2 gram.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade och 10 åttkantslipade diamanter enligt gravyr 1,04 ctv ca W/VS, stl 15,5 mm, vikt 5,7 g.
CG HALLBERG, bestickservis, 75 delar, Svensk Spets, silver, 21 matgafflar, 11 matskedar, 12 dessertgafflar, 11 dessertskedar, 11 teskedar, 11 mat/köttknivar med senare stålblad, Stockholm 1913, totalvikt 3758,6 g, schatull från K.Andersson, monogramgravyr, bruksslitage, några skaft böjda, spets på några gafflar böjda.
ATELIER BORGILA, bordsklocka, sterlingsilver, bakelit, Stockholm 1974, höjd 17,2 cm, vikt 318,1 g, gravyr.
DAVID ANDERSEN, puderdosa, förgyllt sterlingsilver, grön guilloché emalj, Oslo, Norge 1888-1925, vikt 155,7 g, skada på emalj.
RING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, TW-W/VS-SI1, stl 16+ mm, vikt 7,4 g
HÄNGE, 14K vitguld, hjärta, 26 briljanter ca 0,43 ctv, ca TW -W/VS-SI, 2,1x1,7 cm, vikt 1,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, rubelit ca 0,80 ct, 17 briljanter ca 0,18 ctv, ca TW(G)/VS, 17x9 mm, vikt 1,0 g.
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad blå topas, 15 briljanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 1,0 g.
RING, 14K rodierat guld, briljant ca 1,58 ct, Brown/SI2, färgens ursprung ej identifierad, 26 briljanter ca 0,24 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, stl 17,75+ mm, vikt 5,2 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, droppslipad diamant 1,01 ct, Fancy Intense Yellow-Orange GIA cert 5111123999, 16 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW(G)/VS, längd 45 cm, vikt 5,0 g.