Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2017
HÄNGE, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,23 ct, 21 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 1,2 cm,, vikt 1,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/SI, nyckel, längd 3,7 cm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter 0,45 ctv, ca TW-W/VS-SI, 10 svarta briljantslipade diamanter 0,43 ctv, huggies, vikt 3,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stift,vikt 2,0 g.
SMYCKESET, 3 delar, silver, armband, brosch och ett par örhängen, med sk strapwork dekoration, circa 1880-tal, inner diameter 5,5 cm, längd broch 3,5 cm, höjd örhängen 3,0 cm, vikt 37,3 g, originaletui, örhängen skadade, krokar är av, bucklor, tennlödningar, hårt slitage på förgyllning.
RING, silver, syntetisk gul safir, stl 17 mm, vikt 28,0 g, slitna fasettkanter, nagg på kulett.
HÄNGE, förgyllt silver, antik, snäckskalscamé, Lars Bökman, Stockholm år 1883, mått 6,8 x4,5 cm, vikt 14,4 g, nål och mekanik saknas, tennlödningar.
RING, 18K guld/rodinerat guld, 24 briljantslipade diamanter 1.00 ctv enligt gravyr, ca W-TCr(H-I)/P, stl 17,75 mm, vikt 7,2 g, några stenar med ytliga inneslutningar.
ENSTENSRING, 18K rodinerat guld, 1 briljantslipad diamant 0,33 ct enligt gravyr, TW(G)/VS, stl 16,5+, vikt 3,0 g, behov av rodinering.
RING, 18K guld, 1 ovalslipad safir ca 1,75 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,00 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K guld, rubin, smaragd och blå safir, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 18,75 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/VS, stl 17,5+ mm, Alton, Falköping 1969, vikt 1,9 g.