341 - 360 av 502
1...171819...26 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2017

Klubbad för

DOSA, silver, invändigt förgylld, Axel Bergman, Stockholm 1899, höjd 4,0 cm, vikt 86,4 g, monogramgravyr, repor, mindre bucklor, hårt slitage på förgyllning.

300 kr

Utrop: 350 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W.TCr(H-I)/VS, stl 17.00 mm, vikt 2,2 g.

5 100 kr

Utrop: 5 700 kr

CHRISTOFLE, mjölkkanna, no 10, pläter, cylindrisk form, Paris, Frankrike 1862-1935, referensnr 1050872, höjd 11,0 cm, vikt 209,9 g, bucklor, något löst handtag.

300 kr

Utrop: 350 kr

UPPSATSSKÅL, silver, invändigt förgylld, skål med graverad meander bård, på utsvängd fot med akantusbård, Gustaf Dahlgen, Malmö 1869, höjd 15,1 cm, vikt 258,2 g, bucklor, slitage på förgyllning.

1 100 kr

Utrop: 1 100 kr

MINNESSKEDAR, 7 st, förgyllt sterlingsilver, motiv från HC Andersens sagor bla Lilla Sjöjungfrun, Prinsessan på ärten och Nötknäpparen, troligen Scandinavian Mint, Danmark 1978, vikt 594,1 g, 6 etuier.

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr

ARMBAND, odlade sötvattenspärlor, rosa, oval form, ca 6,50-8,50 mm, kattdjur 18K vitguld, 3 svarta diamanter ca 0,03 ctv.

Utrop: 2 600 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, 24 åttkantsslipade diamanter, ca 0,30 ctv, längd 19 cm, vikt 4.5 g, slitage på fattningar, en sten med nagg.

Utrop: 2 100 kr

RING, 14K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,10 ctv, små enkelslipade diamanter, stl 19,25 mm, vikt 2,3 g,1 diamant saknas.

900 kr

Utrop: 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca Cr(J)/VS, stl 18 mm, vikt 2,5 g behov av rodinering,

Utrop: 2 100 kr

RING, 18K vitguld/guld, 15 briljant- och åttkantslipade diamanter 0,15 ctv, ca W/P, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g, en av de mindre diamanterna är skadade.

Utrop: 1 100 kr

RING, 18K guld, rubin ca 0,30 ct, 6 rosenslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 15,5 mm, vikt 2,2 g.

800 kr

Utrop: 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 32 briljanter ca 0,25 ctv, huggies, vikt 5,2 g.

Utrop: 1 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/SI, huggies, stift, vikt 2,6 g.

1 300 kr

Utrop: 900 kr

Silver Soppslev

SÅSSLEV, Snäcka, silver, delvis förgylld, Nyrokoko, Bror Eric Skogsborg, Eskilstuna 1852, längd 19,6 cm, vikt 51,0 g, slitage på förgyllning.

Utrop: 350 kr

PANDORA, armband, Moments, silver, 2 berlocker, Cupkake och Snake, längd 18,3 cm, vikt 21,5 g.

Utrop: 500 kr

TÄNDSTICKSASK, silver, Jugend, troligen Franz Bahner, Düsseldorf, Tyskland omkring 1900, längd 4,3 cm, totalvikt 14,8 g, monogramgravyr, mindre bucklor.

400 kr

Utrop: 350 kr

HANS HANSEN, broch, sterlingsilver, fyrklöver, Kolding Danmark 1900-talets mitt, längd 2,6 cm, vikt 7,9 g.

Utrop: 500 kr

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Ceson, Göteborg 1972, höjd ca 6,5 cm, totalvikt 217,0 g, fyllda.

Utrop: 700 kr

LITEN MUGG, silver, invändigt förgylld, Olof Pehr Hallberg, Kalmar 1835, senare infattat kastmynt från Carl XIV Johans kröning, vikt 36,4 g, gravyr, bucklor, lagning, senare förgylld.

300 kr

Utrop: 350 kr

HÄNGE, 18K guld, briljant 0,05 ct, höjd 3 cm, vikt 2,1 g.

700 kr

Utrop: 800 kr