Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2017
CARMOSÉRING, 18K guld, 1 ovalslipad safir, 10 gammal och medium diamanter ca 0,30 ctv, ca TCr(I)/SI-P, Stockholm 1917, stl 18,75 mm, vikt 2,2 g, några diamanter skadade, safir med nagg och mindre skador, slitna fattningar.
RING, sterling silver, odlad oval sötvattenspärla, pyrit, röda stenar, stl 18 mm, vikt 8,4 g.
COLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, små trumlade citriner och rökkvarts , lås i sterlingsilver, längd ca 42 cm, vikt 46,4 g.
ENSTENSRING, 18K guld, 1 briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca TW-W(G-H)/VS, stl 15,75 mm, vikt 8,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, huggies, 12 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, höjd 1,2 cm, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,32 ct, ca W/SI-P1, 24 gula briljantslipade diamanter 0,12 ctv, stift,vikt 1,9 gram.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS, stift, Mega Guld, vikt 1,1 g.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, odlade boutonformade sötvattenspärlor ca 10,5 mm, vikt 3,3 g, stift.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 7,5 mm, längd 126 cm, vikt 103,0 g, knutet.
COLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor, ljusgröna stenar bl.a. trumlad peridot, lås i sterling silver, längd 45 cm, vikt 36,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 7,5-8,5 mm, off round, 3-radigt, lås i vitmetall, grön aventurinkvarts, längd 43 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,27 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 4,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-TCr/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g, datumgravyr.
COCKTAILSKEDAR, 3 st, silver, 800, vridet skaft med genombrutet krön, troligen Tyskland 1930/40-tal, längd 27,7 cm, vikt 115,4 g.
SERVERINGSSKED, silver, delvis förgylld, skål graverad med fågel på gren, Österrike-Ungern 1870/80-tal, längd 20,5 cm, vikt 56,8 g, slitage på förgyllning.