Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2017
BROSCH, silver, 1 kavdratisk buff top cabochonslipad ametist, Gussi, Malmö 1965, längd 5,1 cm, vikt 9,1 g.
PÄRLCOLLIER, Stockholmstad, odlade pärlor, ca 6,3-6, 4 mm, 18K guldlås, längd 49,2 cm, vikt 25,2 g, monogramgravyr.
BROSCH, 18K guld/silver, 1 safir ca 1,40 ct, rosenslipade diamanter, bredd ca 5,5 cm, vikt 8,2 g, några skador på rosen stenar, två skador på brosch ovansida, slitage på fattningar..
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 3,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, Mega Guld, vikt 1,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca TW-W/VS, huggies, Mega Guld, vikt 3,7 gram.
HÄNGE, 18K vitguld, rubelit ca 0,80 ct, 17 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW(G)/VS, 17x9 mm, vikt 1,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 0,9 g, utan snurrebussar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter 0,40 ctv, 32 briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, Mega Guld, vikt 2,3 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 12 svarta briljantslipade diamanter 0,19 ctv, 17 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/VS-SI, kors, längd 2,2 cm, , vikt 1,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,12 ct, ca TW-W/VS, stift, Mega Guld, vikt 1,1 gram.
BROSCH, 18K, glas med ryttarmotiv blå safir, spricka, 8 briljanter 0,08 ct, vikt 17.5 g.
ÖRHÄNGEN, 1 par, förgyllt silver, grön emalj, fågel, höjd 3,2 cm, vikt 5,9 g, krokar.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,5-6 mm, lås i 18K vitguld i genombruten stil, längd 75 cm, vikt 29,1 g.