Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2017
PÄRLCOLLIER, ovala odlade sötvattenspärlor, lås i sterling silver, längd 46 cm, vikt 52,8 g.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, odlade ovala sötvattenspärlor ca 6,5 mm, vikt 1,3 g, krok.
ALTON, ring och örhänge, 1 par, 3 rund fasetterade vita spineller, Falköping 1967, ringstl 16,50 mm, totalvikt 13,1 g, stift, 1 snurrebuss saknas.
ÖRHÄNGEN, 18K, guld, 8 diamanter, odlade pärlor, fönsteremalj, / Plique á jour/ stift
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,20 ct, 16 briljantslipade diamanter 0,08 ctv, ca TW-W/ VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,0 gram.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca TW-W/VS-SI, huggies, Mega Guld, vikt 2,3 g.
COLLIER, fasetterade granat kulor med gulmetall lås, 1900-talets början, längd 133,5 cm, vikt 32,2 g, mindre skador på granater.
JACKETRING, 14K guld, 6 smaragder, 19 briljantslipade diamanter ca 0,19 ct v, stl 18,00 mm, vikt 5,8 g smaragder med skador och inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K guld, genombruten b-jade, diameter 0,9 cm, vikt 2,2 g, stift, inneslutning som når yta
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca W(H)/SI, stl 19,5 mm, vikt 3,8 g.