Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2017
HÄNGE, 18K vitguld, 47 briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca W/SI, kors, 2,6 X 3,4 cm, vikt 5,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld, 1 briljantslipad diamant 0,35 ct, ca W(H)/VS2, stl 16,75 +, vikt 5,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor, doserad, lås i 9K guld, längd 54 cm, vikt 26,0 g.
COLLIER, förgyllt silver, emalj, 2 odlade pärlor, gröna stenar, grönt glas, Ungern, svensk import, längd 44 cm, nagg, slitage, emaljskador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 0,35 ctv, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stift, vikt 1,9 g.
ENSTENSRING, 18K guld, 1 briljantslipad diamant 0,35 ct, enl gravyr, ca W(H)/SI, Kaplans safir, Stockholm 1989, stl 17,50 mm, vikt 2,2 g
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade ca 2,7-7,2 mm, med 18K guldlås, 3 fröpärlor, längd 51,1 cm, vikt 17,8 g, behöver omträdning.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, odlade platta sötvattenspärlor 13 mm, vikt 3,3 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,23 ct, ca TW(G)/VS, stl 19 mm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 1 par, 2 rundslipade smaragder ca 0,07 ctv, 8 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, vikt 1,2 g, stift.
ALLIANSRING, platina, 5 diamanter smaragdslipade varav en princessslipad ca 0,25 ctv, W(H)/VS-SI, stl ca 16 + mm, vikt 7,5 g, en sten skadad kulett, en sten nagg på kronfacett, storleksändrad.
RING, 14K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, 1 kvadratslipad safir samt rubin, stl 19,25+ mm, vikt 9,,9 g, rubin med mindre slitage på fasetterade kanter.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 6 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, vikt 1,7 g, stift.