Avslutad | Moderna – Lördag 11 mars 2017
OLE LYNGGAARD, hänge, Sofia, 18K vitguld, akvamarin, 6 briljantslipade diamanter 0,08 ctv, W/VS, Charlotte Lynggaard, höjd 3,6 cm.
EFVA ATTLING, collier, Rose Petal Fall Necklace, sterlingsilver signerat, Stockholm, längd 40 cm, vikt m22,1 g, etui.
EFVA ATTLING, ring, High & I Love You On Top, 18K vitguld, 3 prinsesslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 7,7 g.
EFVA ATTLING, ring, From Here To Eternity, 18K vitguld, stl 17,50 mm, vikt 16,8 g, slitage.
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, Trana, signerad, Lund 1961, no 30, vikt 15,3 g. (d)
GEORG JENSEN, ring, Magic, model 1314, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW(G-H)/VS, formgiven av Regitze Overgaard, stl 16,50+ mm, vikt 15,8 g, orginaletui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,02 ct, W(H)/SI2, HRD certifikat 16004909001, stl 17 mm, vikt 4,5 g.
CLAES GIERTTA, ring, sterlingsilver, genombruten välvd form med hamrad yta, Stockholm 1972, stl 15,50 mm, storlekskulor, vikt 20,3 g. (d)
ALLIANSRING, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.
LAPPONIA, collier, sterlingsilver, längd 70 cm, ej öppningsbar, Finland 1987, vikt 42,5 g.
LAPPONIA, collier, 18K guld/platina, Alba, Björn Weckström 1997, längd 47 cm, vikt 17,0 g.
CHOPARD, armband, Casmir, 18K guld, stål, 84 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW/VVS, innermått 5,4x4,5 cm, vikt 80,2 g.
RING, 18K guld, 9 briljantslipde diamanter ca 1,17 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 18,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 1,18 ct totalt, River(E)/SI1, IGI cert 250681242 & 250681241, stift, vikt 2,8 g.
COLLIER, trumlade bergkristaller, svarta ovala stenar troligen onyx, med matterat silverlås, formgivare Hedvig Westermark, Stockholm, längd 43,5 cm,vikt 142,0 g, originaletui från Smide och Form.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 3,3 g.
CARTIER, platina, briljant ca 0,05 ct, ca TW(F)/VVS, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g, originaletui, tygpåse, cert.