Avslutad | Moderna – Lördag 11 mars 2017
ANTON MICHELSEN, collier, förgyllt sterlingsilver, Danmark 1960-tal, längd 40,5 cm, vikt 82,8 g, slitage på förgyllning.
BENGT LILJEDAHL, collier, sterlingsilver, signerad, Stockholm 1976, vikt 105,9 g. (d)
THERESAIA HVORSLEV, ring, silver, fjäril, justerbar skena, stl ca 18 mm, för MEMA, Lidköping år 1972, vikt 21,6 g.
STELT COLLIER, sterlingsilver, öppningsbart, diameter ca 12,3 x 12,5 cm, vikt 109,3 g.
TIFFANY & CO., enstensring, Classic, platina, 1 princesslipad diamant ca 0,51 ct, enligt garvyr, ca W(H)/VS, signerad, no 27037127, 16,50 mm, vikt 4,0g, originaletui
TIFFANY &CO., halvalliansring, platina 17 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW(G-H)/VS, 16,00 mm, vikt 3,2g, originaletui.
LAPPONIA, ring, Ikarus, sterlingsilver, design Björn Weckström, Helsingfors 1973, stl 16,75 mm, vikt 28,9 g, originalpåse.
RINGSET, 2 ringar, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 0,30 ct, baguette samt briljantslipade diamanter ca 2,75 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17 mm, totaltvikt 12,1 g, en baguetteslipad diamant med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 prinsesslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G)/VS, stl 18,25 mm, vikt 7,9 g.
RING, 18K vitguld, kors, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W-TCr/VS, 38 briljanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/VS, vikt 5,5 g, nagg på kuletten på ena diamanten.
TIFFANY & CO, trestensring, platina, 3 briljantslipade diamanter 1,12 ctv, ( 0,56 ct + 2 x 0,28 ct )TW(F)/VVS 1-2, stl 15 mm, vikt 4,7 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, enstensring, Love, 18K guld, 1 briljantslipad diamant ca 0,02 ct, design Charlotte Lynggaard, stl 15,75 mm, vikt 9,6g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld/vitguld, 1 diamant ca 0,03 ct, stl 16,25 mm, vikt 11,6 g.
HÄNGE/KEDJA, sterling silver/14K guld, Per Harild, Danmark, rund rävsvanskedja längd 40 cm, vikt 39,4 g.
HANDGJORD RING, 18K vitguld, 2 briljanter 0,35 ctv (0,19 TW(F)/VVS2, IGI cert F1155876, och 0,16 TW(G)/VS, Ewa Wistedt, Säter, Dalarna, stl 16,75+ mm, vikt 8,9 g.
OLE LYNGGAARD, nyckelhänge, 18K vitguld, briolettslipad ametist, 2 briljantslipade diamanter 0,02 ctv, höjd 7,8 cm, 6,7 g.