Avslutad | Moderna – Lördag 11 mars 2017
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 42 briljanter ca 1,85 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, längd 19 cm, vikt 18,0 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld/vitguld, briljanter ca 0,79 ctv, ca TCr-TCa/SI, längd 44 cm, vikt 19,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld/vitguld, 2 granater 0,66 ctv, 14 briljanter 0,24 ctv, ca TCr(I)/VS-SI, stift, vikt 11,6 g.
COLLIER, 18K vitguld/roséguld, briljanter 0,93 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, längd 42 cm, vikt 19,3 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 17 blå safirer 4,07 ctv, 16 navetteslipade diamanter 2,14 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, längd 18 cm, vikt 10,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljanter 0,68 ctv, ca W(H)/SI, längd 40 cm, vikt 15,5 g.
RING, 18K vitguld, briljanter ca 1,20 ctv, ca W-TCa/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 9,7 g, en diamant saknas, mycket svaga fattningar, undermåligt guldsmedsarbete.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 3,18 ctv, ca W-TCa/VS-SI, huggies, vikt 12,7 g.
RING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.
REY URBAN, gräddkanna, sterlingsilver, hamrad yta, signerad, Stockholm 1961, höjd 5,0 cm, vikt 100,1 g. (d)
REY URBAN, bonbonniere, sterlingsilver, hamrad yta, signerad, Stockholm 1961, höjd 1,7 cm, diameter 7,6 cm, vikt 79,1 g, invändigt slitage. (d)
HELENA SKOLLING, ring, 18k guld, Ranka, Stockholm 2003, stl 17,75 mm, vikt 12,5 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, enstensring, Love, briljant 0,47 ct enligt gravyr, ca River/VS, stl 17,25 mm, vikt 12,5 g, saknar hjärta i vitguld.
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K guld, 1 briljantslipad diamant ca 0,60 ct, W(H)/SI1, laserinskription GIA 2146025173, tillverkad av Kaplans Guldsmedsverkstad, Stockholm 2013, stl 16,25 mm, vikt 6,8 g.