Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2017
HÄNGE, 18K vitguld, granat 0,98 ct, 14 briljanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 0,84 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca W-TCa/SI, stl 17 mm, vikt 15,4 g, 2 diamanter saknas.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 granater ca 32,76 ctv, briljantslipade diamanter ca 2,57 ctv, ca W-TCr/SI, längd 5 cm, vikt 20,0 g, ett fåtal diamanter med mindre nagg.
HÄNGE, 18K guld, granat ca 6,00 ct, briljanter ca 0,95 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, vikt 8,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCape(L)/SI 1, stl 16,25 mm, vikt 5,6 .
COLLIER, 18K, vitguld, briljant 0,25 ctv W/VS, 18 briljanter ca 0,50 ct ca TCR/P, vikt 43.5 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,40 ct enl gravyr, ca TW(F-G)/VS2, stl 15,75+ mm, vikt 1,9 g, Stjärnringen.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,40 ctv, 10 briljanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, 1 liten dia skadad, stl 15,75 mm, vikt 4,8 g.
HÄNGE, 14K roséguld, rosen och enkelslipade diamanter, höjd 4,1 cm, vikt 13,9 g, några diamanter är skadade.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,24 ct, ca W/VS, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, lagad, stl 19,25 mm, vikt 4,4 g.
ARMBAND, 18K guld/platina, 5 gammalslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, rosenslipade diamanter, Finland 1919, längd 16,4 cm, vikt 7,9 g, förkortad länk, några diamanter är skadade.
RING, 18K guld/vitguld, stjärna, 13 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TCr(I)/VS-SI, Holländska stämplar, 1960-tal, stl 18, 00 mm, vikt 4,1g, originaletui.
Silver Fat
FAT, silver, pärlbård, svagt hamrad yta, Oscar Sjögren Göteborg 1920, diameter 24 cm, vikt 1065 g, 2 mindre bucklor.
Silver Kaffeservis
KAFFE OCH TESERVIS, 4 delar, silver, betsat trä, kaffekanna, tekanna, mjölkkanna samt sockerskål, E. Viner, Sheffield, England 1959, höjd kaffekanna 20,7 cm, vikt 1994,2 g, bucklor.
COLLIER, 18K roséguld, 86 briljantslipade diamanter ca 3,92 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 44 cm, vikt 16,0 g.
ÖRHÄNGEN, 1 par, 14K guld, 6 lapis lazuli, varav 4 runda cabochonslipade, 2 droppar, höjd 4,0 cm, vikt 6,6 g stift/clips, slitna påhängs ringar.