321 - 340 av 364
1...16171819 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2017

Klubbad för

HÄNGE, 18K vitguld, granat 0,98 ct, 14 briljanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS, vikt 2,3 g.

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K vitguld, granat ca 0,82 ct, briljanter ca 0,30 ctv, stl 17 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 0,84 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca W-TCa/SI, stl 17 mm, vikt 15,4 g, 2 diamanter saknas.

Utrop: 6 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 granater ca 32,76 ctv, briljantslipade diamanter ca 2,57 ctv, ca W-TCr/SI, längd 5 cm, vikt 20,0 g, ett fåtal diamanter med mindre nagg.

Utrop: 16 000 kr

HÄNGE, 18K guld, granat ca 6,00 ct, briljanter ca 0,95 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, vikt 8,1 g.

Utrop: 7 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCape(L)/SI 1, stl 16,25 mm, vikt 5,6 .

Utrop: 8 500 kr

COLLIER, 18K, vitguld, briljant 0,25 ctv W/VS, 18 briljanter ca 0,50 ct ca TCR/P, vikt 43.5 g

Utrop: 18 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,40 ct enl gravyr, ca TW(F-G)/VS2, stl 15,75+ mm, vikt 1,9 g, Stjärnringen.

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,40 ctv, 10 briljanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, 1 liten dia skadad, stl 15,75 mm, vikt 4,8 g.

Utrop: 5 500 kr

COLLIER, 18K guld, antikt, 1800-talets andra hälft, längd44 cm, vikt 29,2 g.

9 100 kr

Utrop: 9 500 kr

HÄNGE, 14K roséguld, rosen och enkelslipade diamanter, höjd 4,1 cm, vikt 13,9 g, några diamanter är skadade.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K vitguld, briljant ca 0,24 ct, ca W/VS, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, lagad, stl 19,25 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 4 300 kr

ARMBAND, 18K guld/platina, 5 gammalslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, rosenslipade diamanter, Finland 1919, längd 16,4 cm, vikt 7,9 g, förkortad länk, några diamanter är skadade.

Utrop: 4 300 kr

RING, 18K guld/vitguld, stjärna, 13 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TCr(I)/VS-SI, Holländska stämplar, 1960-tal, stl 18, 00 mm, vikt 4,1g, originaletui.

3 100 kr

Utrop: 2 500 kr

Silver Fat

FAT, silver, pärlbård, svagt hamrad yta, Oscar Sjögren Göteborg 1920, diameter 24 cm, vikt 1065 g, 2 mindre bucklor.

Utrop: 4 500 kr

Silver Kaffeservis

KAFFE OCH TESERVIS, 4 delar, silver, betsat trä, kaffekanna, tekanna, mjölkkanna samt sockerskål, E. Viner, Sheffield, England 1959, höjd kaffekanna 20,7 cm, vikt 1994,2 g, bucklor.

6 300 kr

Utrop: 7 200 kr

HÄNGE, 18K. guld, camé, vikt 4,4 g

Utrop: 1 600 kr

COLLIER, 18K roséguld, 86 briljantslipade diamanter ca 3,92 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 44 cm, vikt 16,0 g.

Utrop: 43 000 kr

ÖRHÄNGEN, 1 par, 14K guld, 6 lapis lazuli, varav 4 runda cabochonslipade, 2 droppar, höjd 4,0 cm, vikt 6,6 g stift/clips, slitna påhängs ringar.

Utrop: 1 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,43 ct enl gravyr, ca TW(G)/VS, stl 18,25 mm, vikt 2,7 g.

6 300 kr

Utrop: 7 200 kr