Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2017
ARMBAND, 18K vitguld, 66 briljanter 0,85 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 11,0 g.
Visa varaSmycken Collier
COLLIER, 18K vitguld, ca 131 briljanter ca 0,80 ctv, ca W-TCr/VS-SI, ärtlänkskedja 40 cm, vikt 7,4 g.
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K vitguld, smaragd 9,54 ct, nagg & inneslutningar, IGI cert 239615717, klarhetsförbättrad, 22 briljanter ca 0,88 ctv, ca W/VS-SI, slitna kuletter, 1 nagg, stl 17,75 mm, vikt 10,1 g.
RING, rodierat 18K guld, 50 briljanter ca 0,75 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 14,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 92 briljantslipade diamanter ca 2,27 ctv, ca TW-Cr/VS-P, längd 18,5 cm, vikt 7,3 g, en diamnat är skadad.
HÄNGE, 18K guld, droppslipad smaragd ca 1,70 ct, 3 navett- och 2 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca W/VS, ca vikt 5,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade smaragder ca 4,75 ctv, 6 briljantslipade diamnater ca 0,32 ctv, ca W/SI, höjd 2,1 cm, stift/clips, vikt 12 g.
KAFFEKANNA, silver, signerad E. Löfman, MGAB, Uppsala 1973, handarbete, handtag i jakaranda, höjd 19 cm, vikt 532,5 g.
CF SESEMAN, bägare, silver, delvis förgylld, trumpetfomrad på vriden fot, Arboga 1798, höjd 20,0 cm, vikt 400,2 g, monogramgravyr, bucklor.
ENSTENSÖRHÄNGEN i 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,50 ct totalt, ca TCa(L)/VS-SI, stift, vikt 1,3 g.
RING, 3-delad, 18K vitguld, rubiner, safirer och smaragder samt 9 briljanter ca 0,047 ctv, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K vitguld, 38 briljanter och 31 trapetsslipade diamanter ca 0,89 ctv (enl gravyr) ca W-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 7,6 g.
ARMBAND, 14K vitguld, 17 diamanter ca 0,50 ctv, medium-, gammal-, och åttkantslipade, ca TCr-Cr/SI-P1, längd 17,8 mm, vikt 11,9 g.
RING, 14K guld, delvis rodierat, 2 briljanter ca 0,26 ctv och 8 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 14+ mm, vikt 2,8 g, några slitna klor.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 91 briljanter ca 1,73 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 18 cm, vikt 5,9 g.
TRANCHERBESTICK, 1 par, silver, kött/serverings gaffel och kniv, Franska stämplar, Paris, omkring 1900, vikt 226,2 g, stålblad, etui.
RING, 14K vitguld, blå safir ca 0,73 ct, briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca W(H)/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.