Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2017
RING, 18K vitguld, briljanter ca 0,40 ctv, ca TCr-Ca/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 5,0 g, en sten saknas, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, blå safir 1,88 ct, briljanter 0,85 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 6,2 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 31 svarta briljanter 10,49 ctv, 11 briljanter 2,91 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, längd 18 cm, vikt 18,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, onyx, briljanter ca 3,58 ctv, ca W-TCa/SI-P, huggies, vikt 7,9 g.
RING, 18K vitguld, briljanter ca 0,91 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 6,3 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad ljusblå safir (sliten, zonering) ca 1,00 ct, 4 briljant- och 4 prinsesslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VVS-VS, stämplad Comoy, stl 15,75 mm, vikt 11,8 g, etui Philippe Comoy.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, 1 gammalslipad diamant ca 1,50 ct, ca TCa(L)/SI2, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g, två mindre skador på rondist, slitage på klor, sten lös i fattning.
ARMRING, 18K guld, öppningsbart, 9 gammalslipade diamanter ca 4,40 ctv, TCr-CR(I-K)/SI2, 16 rosenslipade diamanter, innermått ca 5,8 cm, vikt 9,8 g, stämplad K. Anderson Stockholm 1897, säkerhetskedja, nagg på rosenslipade stenar och några gammalslipade stenar.
BROSCH, 18K rodinerat guld, 1 trappslipad citrin ca 2,80 ct, 6 rosenslipade diamanter, Art Deco omkring 1940, längd 5,5 cm, vikt 4,8 g, citrin har mindre skador och nagg i tre hörn, behov av rodinering.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,36 ct enligt gravyr, ca G(TW)/SI, 34 mindre briljantslipade diamanter 0,51 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,75 mm, Birmingham, England, vikt 4,2 g.
ARMBAND, 18K guld, geometrsika länkar, circa 1940-tal, längd ca 18,6 cm, vikt 38,2 g, säkerhetskedja, bristningar/spricka på länkar.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld/silver, röd emalj, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, längd 41 cm, vikt 10,7 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, akvamarin ca 2,28 ct, 16 mediumslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/VS, Ateljer Ajour Stockholm 1961, stl 18,25 mm, vikt 6,9 g. Akvamarinen med slitna fasettkanter.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 50 cm, vikt 9,4 g.