Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2017
HÄNGE, 14K vitguld, tanzanit ca 3,60 ct, 31 briljanter ca 0,80 ctv, ca W/SI-P, vikt 7,1 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 11,5X10,9 mm, 44 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TCr(I)/VS, höjd 4,4 cm, vikt 14,6 g, stift.
COLLIER, 18K vitguld, ca 2000 briljantslipade diamanter ca 15,00 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, längd 44 cm, vikt 115,2 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 1 par, 92 briljantslipade diamanter ca 1,22 ctv, W(H)/VS varav två SI, höjd 1,5 cm, vikt 4,1 g stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter 1,40 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 5,5 g, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,00 ct, TCr(I)/SI1, HRD certifikat 09021894044, 2 droppslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TCa/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 4,7 g, mittsten med brott på kuletten.
RING, 18K vitguld, ovalslipad rubin 1,90 ct, briljanter 0,68 ctv, ca W(H)/SI-P, 17,5 mm, vikt 4,8 g.
ARMBAND, 18K, briljantslipade diamanter ca 4,11 ctv, ca W/SI-VS, baguettslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca W/VS 96 st karreslipade safirer, vikt 61,2 g.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,72 ct, ca W(H)/P, 38 sidodiamanter ca 0,19 ctv, stl 19,00 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K guld, 22 briljanter och 1 åttkantslipad diamant ca 0,25 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,3 g.
COLLIER, sk sautoir, 18K guld/vitguld, tvinnad länk med ovalt spänne, längd 129,0 cm, justerbar, vikt 69,0 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld/platina, ovalslipad safir ca 4,0 ct, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca Cr/VS-SI, längd 41 cm, vikt 4,9 g.
OSTRONGAFFLAR, 12 st, silver, Franska stämplar, Paris omkring 1900, vikt 241,0 g, etui, bucklor.
RING, 18K vitguld, 96 briljanter ca 1,50 ctv, ca W-TCa(H-L)/SI-P1, stl 17,75 mm, vikt 11,7 g, en diamant sitter snett i fattningen.
RING, 18K vitguld, 8 blå safirer ca 2,48 ctv, briljanter ca 0,79 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stl 17,5 mm, vikt 7,7 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljanter ca 1,13 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, längd 40 cm, vikt 12,7 g, en sten saknas.