Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2017
TRESTENSRING, 18K guld/vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, TW(G)/VS, stl 20 mm, vikt 4,1 g, en del av fattning behov av lagning.
RING, 18K vitguld med 28 blå safirer 0,67 ctv, 81 briljanter 1,18 ctv (0,25+0,93 ct), ca W/VS-SI storlek 16,75 mm
RING, 18K vitguld, navetteslipad diamant ca 0,67 ct, ca TCr-Cr(I-J)/SI2, 22 briljanter ca 0,22 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,52 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI1-SI2 (inneslutning som når ytan), stift, vikt 1,3 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 4,37 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 12,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter ca 4,56 ctv, ca TW-W/VS, längd 17 cm, vikt 9,4 g.
RING, 14K guld, svart emalj, briljantslipad diamant ca 0,01 ct, ca TW/VS, Engelsk importstämpel, stl 21 mm, vikt 14,6 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 27,00 ct, 14 tsavoriter, 15 gula safirer,18 rubiner, 12 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TCr/SI, stl 17,5 cm, vikt 18,6 g, diamant saknas, del av fattning saknas/skadad.
RING, 18K guld, rubiner, safirer, smaragder och briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca W/P, stl 17 mm, vikt 7,1 g.
RING, 18K guld, citrin ca 36,00 ct, stl 17,25 mm, vikt 11,9 g, mycket små nagg, ngt lös.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppformade odlade south sea pärlor ca 15,4x14,3 mm, 2 briljanter ca 0,26 ctv, ca W-TCr/VS-SI, vikt 12,2 g.
DIAMANT, briljantslipad, 1,00 ct, W(H)/VVS1, HRD certifikat 170002894082, förseglad.
RING, 18K vitguld med smaragd ca 1,18 ct, 34 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g. inneslutningar når ytan på smaragd, mindre skada vid rondisten på smaragd.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter och 6 åttkantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16,25 mm, gravyr, vikt 3,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,01 ct, River(E)/SI1, GIA certifikat 1172560724, stl 17 mm, vikt 3,0 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,55 ct, W(H)/IF, HRD certifikat 16035370012, förseglad.