Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2017
RING, 14K guld, 3 äldre kuddslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 19,25 mm, vikt 4,0 g, en diamant ed nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, odlad pärla 7 mm, öppningsbar ögla, vikt 1,5 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, 22 briljanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, ametist ca 0,83 ctv, stl 17, vikt 3,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,24 ct, ca TCr(I)/SI, längd 43 cm, vikt 3,2 g.
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,29 ct, ca TCa(K)/SI2-P1, vikt 0,6 g.
Smycken Lås
LÅS, för treradigt collier, låghaltigt guld, rosa syntetisk sten, 18 diamanter ca 0,20 ctv, vikt 1,8 g.
SERVERINGSSKED, liten, silver, hamrad yta, Jugend, Otto Larsson, Landskrona 1918, längd 18,9 cm, vikt 55,8 g.
MATSKEDAR, 5st, silver, 1 svensk spets, Hiulström, Köping 1789, resterande med fiolskaft, Stockholm 1800-talets början, vikt 194,4 g, monogramgravyr, bucklor.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 3 - 6,75 mm, lås i 18K guld, delvis rodinerat, längd 44 cm.
FICKKALENDER, silver, Nils Johan Åström, Stockholm 1973, monogram, 5,4 x 3,6 cm, vikt 18 g.
COLLIER, 18K guld, citriner, akvamariner, granater, peridoter, Le-Gi, Italien, längd 45 cm, vikt 13,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, fasettslipad ametist, diamanter ca 0,06 ctv, längd 39 cm, vikt 5 g.