Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2017
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca W/VS, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, W/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g, en åttkantslipad diamant med nagg, storleksändrad.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TCa(L)/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,20 ct, ca TW(G)/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,1 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,15 ctv, ca TW(F-G)/SI-P, stl 15 mm, vikt 2,3 g.
PÄRLCOLLIER, 2 rader, odlade pärlor, doserade, ca 3,0-7,3 mm, med 18K vitguldlås, svensk importstämpel, längd kortaste raden 50,3 cm, vikt 25,5 g, behöver träs om.
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, silver, delvis förgyllt, kvadratiska med räfflad kant, svensk importstämpel, längd 1,5 cm, vikt 25,5 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, silver, snäckor, svenska importstämplar, längd 2,1 cm, vikt 11,7 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W/SI, stl 15,5 mm, vikt 2,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, längd 33-40 cm, vikt 2,2 g.
HÄNGE, 18K guld, 1 droppformad odlad pärla, möjligen Tahiti, ca 9,6 mm, Fransk stämpel, höjd 2,0 cm, vikt 2,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 1 par, 18K guld, 2 odlade sötvattenspärlor, färgade, ca 8,9 mm, höjd 1,6 cm, vikt 4,0 g, stift.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, TCr-Cr(I-J)/SI, stl 17,50 mm, vikt 1,7 g, nagg på några stenar.