Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2017
ÖRHÄNGEN, 18K guld, carréslipade rubiner, 28 åttkantslipa diamanter ca 0,20 ctv, stift, vikt 4,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 diamanter ca 0,10 ctv, ca W/P, stift, höjd 2,6 cm, vikt 3,4 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, stift, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, Nederländska stämplar, höjd 1,5 cm, stift, ask från LEtui.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 34 diamanter ca 0,18 ctv, måne och stärna rörliga mellan två glasskivor, längd 40 cm, vikt 9,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, delvis rodinerat, 31 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv W/SI, längd 38 cm, vikt 8,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld/silver, emalj, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, längd 38 cm, vikt 7,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,12 ct, ca W/VS, längd 38 cm, vikt 4,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, odlad pärla 9,25 mm, 22 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/SI, längd 35 cm, vikt 6,3 g.
HÄNGE, 18K guld, ametist, 7 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, öppningsbart, höjd 1,9 cm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 1,32 ctv, ca W(H)/SI,vikt 5,9 g, stift/huggies.
RING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TCr(I)/SI, stl 18,00 mm, vikt 3,0g
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,8-6,2 mm, off round, silverlås, längd 43,5 cm, vikt 20,6 g, behöver träs om.
RING, 18K guld, 39 baguettslipade safirer, 18 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 17 mm, vikt 4,5 g.
COLLIER OCH ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, ametister, pärlor, svart emalj, skruvmekanism, längd 43,5 cm, vikt 25 g.