Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2017
ARMBAND, 4 18K rondeller, 3 odlade sötvattenspärlor, ca 11, 8 mm, 3 bärnsten, läderband, längd 18,9, vikt 16,7 g.
BROSCH, elefant med markasiter, silver (830/1000), 3,7 x 3,3 cm, stämplad W.H., vikt 7,9 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 8 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g, gravyr.
RING, 18Kvitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,50 ctv enl gravyr, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor, citrin, lås i sterling silver med safir och rubin och en nål för att hålla den på plats, längd upp till 55 cm men vi rekommenderar att låta ormhuvudet "bita" pärlorna tidigare.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, granater, odlade pärlor, antika, omkring 1900, höjd 4,cm, vikt 6,1 g, krokar låser ej helt.
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv ca TCr(I)/VS, höjd 1,1 cm, vikt 4,1 g, stift/clips.
PAGODRING, låghaltigt guld, ca 33 gröna kalcedoner, stl 16,50 mm, vikt 5,5 g något slitna fattningar .
RING, 18K vitguld, 1 rund cabochonslipad rubin ca 16,00 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS, Stockholm 1975, stl 17,75+mm, vikt 11,5 g, skada och nagg på rubin.
HÄNGE, 18K guld, 1 mabépärla ca 15,70 mm, 7 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, med gul ton, svensk importstämpel, höjd 2,5 cm, vikt 5,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlae pärlor, off round, ca 6,8-7,4 mm, med 18K vitguldlås, 1 rund fasetterad safir, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 70,0 cm, vikt 46,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 diamant ca 0,05 ct, ca W/VS, svensk importstämpel, stl 17,75+ mm, vikt 1,8 g, behov av rodinering.