161 - 180 av 263
1...8910...14 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 3 juni 2017

Klubbad för

RING, 18K guld, ovalt fasetterad citrin ca 23,9x16,9x12,1 mm, gula safirer ca 3,00 ctv ca 165 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, stl 16,75 mm, vikt 15,8 g.

Utrop: 16 000 kr

BJÖRN JÄGERSTIG, hänge, Afrodites födelse, 18K guld, 2 hjärtslipade rubiner, odlade pärlor, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, höjd 5 cm, vikt 11,4 g. (d)

Utrop: 9 500 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, snidad A-jade ca 28,12x16,87x4,31 mm, Hong Kong Jade & Stone Laboratory certifikat SJ 118761, 62 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd hänge ca 4 cm, längd kedja 44 cm, vikt 12,5 g.

Utrop: 49 000 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld, blomma, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca W(H)/VS1, 14 gammal- samt åttkantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W(H)/VS, längd 7 cm, vikt 9,4 g.

Utrop: 48 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragder, rubiner, safirer, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW(G)/P, 1900-talets mitt, vikt 25,5 g, clips, etui.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

ARMRING, 18K guld, blå safir ca 3,50 ct, 22 gammal samt 20 rosenslipade diamanter diamanter ca 2,00 ctv, ca W(H)/SI, mått ca 6,5x5,5 cm, vikt 18,3 g, ett fåtal diamanter med nagg.

Utrop: 48 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 1,82 ctv, ca W(H)/VS, vikt 6,7 g, stift, en diamant med skada.

9 100 kr

Utrop: 8 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, rubin ca 0,30 ct, 10 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g, två nedslitna klor, en diamant med skada.

4 700 kr

Utrop: 5 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 mabépärlor ca 14,5 mm i diameter, 2 diopsider, 10 briljant- samt gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, vikt 24,6 g, clips.

Utrop: 24 000 kr

ARMBAND, 18K guld, snidad korall, turkoser, längd 19 cm, vikt 16,7 g.

Utrop: 38 000 kr

Silver Fat

W.A. BOLIN, fat, onyx, silver, Stockholm 1923, höjd 3,5 cm, diameter 25 cm, nagg.

3 000 kr

Utrop: 3 500 kr

ORREFORS, ring, glas, stl 16,5 mm, vikt 11,3 g, monogram.

Utrop: 1 500 kr

CARTIER, örhängen, rubiner ca 1,10 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv TW/VVS, vikt 6,9 g, clips, porositet i guldet.

Utrop: 70 000 kr

RING, platina, briljantslipad diamant 1,08 ct, TW(F)/SI2, HRD certifikat 16033976007, 38 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 6,6 g.

Utrop: 60 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 14K guld/platina, gammalslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW(F-G)/SI, åttkant- och rosenslipade diamanter ca 0,06 ctv, kedja i silver, längd 42 cm, vikt 3,5 g.

10 600 kr

Utrop: 11 600 kr

Silver Vas

VAS, silver, invändigt förgylld, GAB Stockholm 1945, höjd 21 cm, vikt 605,4 g.

3 000 kr

Utrop: 3 500 kr

OLE LYNGGAARD, örhängen, Katrine, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, höjd 2,3 cm, vikt 5 g, krokar.

9 600 kr

Utrop: 9 500 kr

ARMRING, 18K guld, genombuten dekor, öppningsbar, bredd 3 cm, innermått 5x6 cm, vikt 128,0 g.

Utrop: 52 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade droppformade pärlor ca 9x7 mm, 10 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 4 cm, vikt 5,1 g, stift.

Utrop: 11 000 kr

ANTIKT SMYCKESET, collier/2 armband, örhängen, ring, brosch, 18K guld/silver, gammalslipade diamanter ca 37,00 ctv, ca W-Ca(H-M)/SI-P, en diamant ca Light Yellow, längd collier 41,5 cm, längd armband 18,5 cm resp 23 cm, stl ring 16 mm, örhängen med clips, längd brosch 5,5 cm, totalvikt 137,0 g, armbanden kan sammanlänkas till en collier, en del diamanter med nagg, originaletui.

Utrop: 350 000 kr