Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 3 juni 2017
RING, 18K guld, ovalt fasetterad citrin ca 23,9x16,9x12,1 mm, gula safirer ca 3,00 ctv ca 165 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, stl 16,75 mm, vikt 15,8 g.
BJÖRN JÄGERSTIG, hänge, Afrodites födelse, 18K guld, 2 hjärtslipade rubiner, odlade pärlor, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, höjd 5 cm, vikt 11,4 g. (d)
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, snidad A-jade ca 28,12x16,87x4,31 mm, Hong Kong Jade & Stone Laboratory certifikat SJ 118761, 62 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd hänge ca 4 cm, längd kedja 44 cm, vikt 12,5 g.
BROSCH, 18K guld/vitguld, blomma, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca W(H)/VS1, 14 gammal- samt åttkantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W(H)/VS, längd 7 cm, vikt 9,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragder, rubiner, safirer, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW(G)/P, 1900-talets mitt, vikt 25,5 g, clips, etui.
ARMRING, 18K guld, blå safir ca 3,50 ct, 22 gammal samt 20 rosenslipade diamanter diamanter ca 2,00 ctv, ca W(H)/SI, mått ca 6,5x5,5 cm, vikt 18,3 g, ett fåtal diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 1,82 ctv, ca W(H)/VS, vikt 6,7 g, stift, en diamant med skada.
CARMOSÉRING, 18K guld, rubin ca 0,30 ct, 10 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g, två nedslitna klor, en diamant med skada.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 mabépärlor ca 14,5 mm i diameter, 2 diopsider, 10 briljant- samt gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, vikt 24,6 g, clips.
CARTIER, örhängen, rubiner ca 1,10 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv TW/VVS, vikt 6,9 g, clips, porositet i guldet.
RING, platina, briljantslipad diamant 1,08 ct, TW(F)/SI2, HRD certifikat 16033976007, 38 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 6,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 14K guld/platina, gammalslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW(F-G)/SI, åttkant- och rosenslipade diamanter ca 0,06 ctv, kedja i silver, längd 42 cm, vikt 3,5 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Katrine, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, höjd 2,3 cm, vikt 5 g, krokar.
ARMRING, 18K guld, genombuten dekor, öppningsbar, bredd 3 cm, innermått 5x6 cm, vikt 128,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade droppformade pärlor ca 9x7 mm, 10 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 4 cm, vikt 5,1 g, stift.
ANTIKT SMYCKESET, collier/2 armband, örhängen, ring, brosch, 18K guld/silver, gammalslipade diamanter ca 37,00 ctv, ca W-Ca(H-M)/SI-P, en diamant ca Light Yellow, längd collier 41,5 cm, längd armband 18,5 cm resp 23 cm, stl ring 16 mm, örhängen med clips, längd brosch 5,5 cm, totalvikt 137,0 g, armbanden kan sammanlänkas till en collier, en del diamanter med nagg, originaletui.