141 - 160 av 263
1...789...14 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 3 juni 2017

Klubbad för

OLE LYNGGAARD, ring, Cushion Ring, 18K roséguld, fasetterad rosenkvarts, 22 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VVS, design Charlotte Lynggaard, stl 17,25 mm, vikt 20,5 g.

Utrop: 32 000 kr

N M THUNE, kandelaber, silver, hamrad yta, trearmad, Oslo Norge,1900-talets början, höjd 40,5 cm, vikt 1102,6 g.

4 500 kr

Utrop: 5 200 kr

RING, 18K guld, rosett, 30 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW/VS, stl ca 16,75 mm, vikt 10,6 g.

Utrop: 9 900 kr

ARMBAND, platina, 145 mediumslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, Art Deco, ryska stämplar, längd 19 cm, vikt 37,2 g, låstungan är av 14K vitguld.

Utrop: 88 000 kr

RING, platina, kuddformad gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca TCa(L)/SI1, onyx, smaragder, 10 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, Art Deco, stl 16,75 mm, vikt 6,5 g.

Utrop: 90 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,20 ct, ca W(H)/VS1, 110 briljant- och carréslipade diamanter ca 20,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS, längd 45 cm, vikt 41,1 g.

Utrop: 450 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljant- samt 12 carréslipade diamanter ca 4,25 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, vikt 9,0 g, stift.

Utrop: 66 000 kr

RING, 18K guld, souvenir, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,50 ctv, orientaliska halvpärlor, 1800-talets slut, stl 17,25 mm, vikt 6,2 g, fyra mindre diamanter saknas.

Utrop: 24 000 kr

RING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca Cr(J)/SI2-P1, 16 gammal- samt mediumslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, ca 1940/50-tal, stl 19,5 mm, vikt 9,9 g, två diamanter i kransen med mindre skador.

Utrop: 36 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, ca 573 baguetteslipade diamanter ca 5,73 ctv, ca TW-W/VS, längd 19 cm, vikt 50,4 g, två diamanter med mindre skada.

Utrop: 68 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir 4,80 ct, Deutsche Stiftung Edelseinforschung Idar-Oberstein certifikat 026131, 10 gammalslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 7,9 g, inga indikationer på värmebehandling av safiren.

Utrop: 140 000 kr

RING, 18K guld, 3 blå safirer ca 2,00 ctv, ca 6 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/SI-P, omkring 1900, stl 17,75 mm, vikt 4,2 g, diamanter med nagg och mindre skadaor.

Utrop: 20 500 kr

COLLIER, 18K vitguld, 149 briljantslipade diamanter ca 9,80 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, enstaka diamanter SI, längd 43,3 cm, vikt 22,9 g.

Utrop: 110 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, rundfasetterad smaragd ca 1,40 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VVS-VS, Per Sköld, Stockholm 1976, stl 17+ mm, vikt 6,2 g.

25 000 kr

Utrop: 16 000 kr

CARMOSÉRING, platina, ovalslipad rubin 3,01 ct, GRS certifikat 2016-031874, 34 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 8,2 g, rubin från Mocambique, ingen indikation på värmebehandling .

Utrop: 215 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter 1,00+1,01 ct, W(H)/VS1, HRD inskription på rondisten 160000009428 och 160000009429, vikt 2,8 g, snurrebussar i 18K vitguld, försegling och stenkuvert medföljer.

Utrop: 100 000 kr

SKÅLAR, ett par, silver, genombruten blomdekor, på rund fot, Österrike Wien, omkring 1900, höjd 18 cm, diameter 18 cm, vikt 988,4 g, en skål med lagning.

5 100 kr

Utrop: 4 500 kr

MEDALJONG, 18K guld, gammal- och rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, rubiner, svart emalj, glasinsats, Frankrike, 1900-talets början, ögla i 14K guld med stämpel från Ungern 1919-1937, ca 4,4x2,1 cm, vikt 11,0 g.

Utrop: 33 000 kr

RING, platina, kuddslipad diamant 1,00 ct, Fancy Purplish Pink, ca P1, GIA certifikat 5176262197, 20 trapetsslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W-TCr/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,5 g.

Utrop: 400 000 kr

W.A. BOLIN, fat, agat, silver, Stockholm 1900-talets början, diameter 14 cm, några nagg på fotringen samt mindre nagg vid mynning.

1 600 kr

Utrop: 1 900 kr