Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 3 juni 2017
OLE LYNGGAARD, ring, Cushion Ring, 18K roséguld, fasetterad rosenkvarts, 22 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VVS, design Charlotte Lynggaard, stl 17,25 mm, vikt 20,5 g.
N M THUNE, kandelaber, silver, hamrad yta, trearmad, Oslo Norge,1900-talets början, höjd 40,5 cm, vikt 1102,6 g.
RING, 18K guld, rosett, 30 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW/VS, stl ca 16,75 mm, vikt 10,6 g.
ARMBAND, platina, 145 mediumslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, Art Deco, ryska stämplar, längd 19 cm, vikt 37,2 g, låstungan är av 14K vitguld.
RING, platina, kuddformad gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca TCa(L)/SI1, onyx, smaragder, 10 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, Art Deco, stl 16,75 mm, vikt 6,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,20 ct, ca W(H)/VS1, 110 briljant- och carréslipade diamanter ca 20,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS, längd 45 cm, vikt 41,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljant- samt 12 carréslipade diamanter ca 4,25 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, vikt 9,0 g, stift.
RING, 18K guld, souvenir, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,50 ctv, orientaliska halvpärlor, 1800-talets slut, stl 17,25 mm, vikt 6,2 g, fyra mindre diamanter saknas.
RING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca Cr(J)/SI2-P1, 16 gammal- samt mediumslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, ca 1940/50-tal, stl 19,5 mm, vikt 9,9 g, två diamanter i kransen med mindre skador.
ARMBAND, 18K vitguld, ca 573 baguetteslipade diamanter ca 5,73 ctv, ca TW-W/VS, längd 19 cm, vikt 50,4 g, två diamanter med mindre skada.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir 4,80 ct, Deutsche Stiftung Edelseinforschung Idar-Oberstein certifikat 026131, 10 gammalslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 7,9 g, inga indikationer på värmebehandling av safiren.
RING, 18K guld, 3 blå safirer ca 2,00 ctv, ca 6 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/SI-P, omkring 1900, stl 17,75 mm, vikt 4,2 g, diamanter med nagg och mindre skadaor.
COLLIER, 18K vitguld, 149 briljantslipade diamanter ca 9,80 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, enstaka diamanter SI, längd 43,3 cm, vikt 22,9 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, rundfasetterad smaragd ca 1,40 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VVS-VS, Per Sköld, Stockholm 1976, stl 17+ mm, vikt 6,2 g.
CARMOSÉRING, platina, ovalslipad rubin 3,01 ct, GRS certifikat 2016-031874, 34 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 8,2 g, rubin från Mocambique, ingen indikation på värmebehandling .
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter 1,00+1,01 ct, W(H)/VS1, HRD inskription på rondisten 160000009428 och 160000009429, vikt 2,8 g, snurrebussar i 18K vitguld, försegling och stenkuvert medföljer.
SKÅLAR, ett par, silver, genombruten blomdekor, på rund fot, Österrike Wien, omkring 1900, höjd 18 cm, diameter 18 cm, vikt 988,4 g, en skål med lagning.
MEDALJONG, 18K guld, gammal- och rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, rubiner, svart emalj, glasinsats, Frankrike, 1900-talets början, ögla i 14K guld med stämpel från Ungern 1919-1937, ca 4,4x2,1 cm, vikt 11,0 g.
RING, platina, kuddslipad diamant 1,00 ct, Fancy Purplish Pink, ca P1, GIA certifikat 5176262197, 20 trapetsslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W-TCr/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,5 g.