Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 3 juni 2017
CARTIER, dosa, sterlingsilver, invändigt förgylld, insats för frimärken, 1900-talets mitt, höjd 1,8 cm, 7x3 cm, vikt 68,8 g.
JOHAN AXEL HEDLUND, armband, 18K guld, svart emalj, graverad dekor, öppningsbart, gångjärn på två ställen, antikt, Stockholm 1864, mått 5,7 x 5,0 cm, vikt 22,7 g, emaljskador, bucklor, lagningar, tennlödningar, senare delar.
RING, platina, kuddformad antikslipad diamant ca 4,50 ct, ca TCa(K-L)/VVS, smaragder, gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 18,25 mm, vikt 4,1 g, två nagg/naturaler kring diamantens rondist, ett fåtal mindre stenar med nagg och skador.
SYSKONRING, 18K guld/vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca Cr(J)/SI2-P1, 18 gammalslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 18,25 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca TW(G)/VS1, 6 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 3,2 g, en klo till en av de mindre diamanterna är nednött.
ÖRHÄNGEN, minst 8K guld, 2 antikslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W(H)/VS, snidade ametister, 24 rosenslipade diamanter ca 0,10 ctv, antika, vikt 4,2 g, stift.
RING, 14K guld, akvamarin ca 15,00 ct, naturliga pärlor ca 2 mm, 8 gammalslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 17,5 mm, vikt 16,3 g, 3 diamanter med skador, en diamant med nagg.
SYSKONRING, 18K guld, blå safir ca 1,00 ct, mediumslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(G)/SI1, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.
HÄNGE, platina, målat porträtt med motiv av Kristus med ett lamm, 8 gammalslipade samt 42 rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, orientaliska pärlor ca 2 mm, 1900-talets början, ca 5x3 cm, vikt 8,4 g, gravyrer på baksidan.
RING, 14K guld/platina, rosa topas ca 8,50 ct, 6 rosenslipade diamanter ca 0,02 ctv, 1900-talets första hälft, stl 17,75 mm, vikt 5,0 g.
RING, 14K guld/silver, rosenslipade diamanter ca 0,20 ctv, blå emalj, antik, stl 17,75 mm, vikt 3,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad gul-orange topas ca 9,60 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,75+ mm, vikt 8,2 g.
KARL-HEINZ SAUER, brosch, 18K guld, arbetad yta, blå safir, 2 mediumslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/SI, signerad, Mörbylånga 1969, 4x3 cm, vikt 14,5 g, nål i vitmetall. (d)
GEORG JENSEN, collier, sterlingsilver, nr 115, Dancing Ladies, design Bent Gabrielsen Pedersen, Danmark, 1960-70-tal, längd 41 cm, vikt 126,7 g.
GEORG JENSEN, armband, sterlingsilver, nr 115, Dancing Ladies, design Bent Gabrielsen Pedersen, Danmark 1960/70-tal, längd 18 cm, vikt 56,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, doserat, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 9,5 g.
NATTLJUSSTAKAR, ett par, silver, Guld O Silversmedja G Steioff, Stockholm 1965-1966, höjd 8,5 cm, vikt 288,7 g, mindre buckla samt mindre repor.
DOSA, silver, niello, invändigt förgylld, import Gustaf Möllenborg Stockholm, franska stämplar, höjd 2,5 cm, 8x3 cm, vikt 103,4 g, visst slitage och mindre repor.
CARTIER, ring, Menoette, 18K roséguld, refnr BO6371, stl 16,5 mm (52), vikt 14,5 g, originaletui.