Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 3 juni 2017
ARMBAND, 18K guld, genombruten och snurrad dekor, blå emalj, 6 rosa cabochonslipade koraller, 8 rosenstenar och 1 gammalslipad diamant, öppningsbart, mått 5,7x4,8 cm, vikt 46 g, plats för fotografi under medaljongen i mitten, gravyr, nagg och slitage på diamanter, små håligheter i emaljen.
VAN CLEEF & ARPELS, hänge/kedja, Lotus Clip Pendant, 18K vitguld, 81 briljantslipade diamanter 1,64 ctv, ca River-TW/IF-VVS, diameter 2,5 cm, refnr BL41217, kedjans längd 41,5 cm, vikt totalt 13,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, radiantslipad diamant 6,74 ct, Cr(J)//VS2, GIA certifikat 2105559211, stl 16,75 mm, vikt 6,8 g.
GEORG JENSEN, hänge/kedja, årssmycke 1997, 18K guld, design Torun Bülow-Hübe, kedjans längd 45 cm, vikt 8,5 g.
THEO FENNELL, örhängen, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VVS-VS, höjd 1,8 cm, vikt 5 g, stift, originaletui.
BROSCH, platina, rosett, 63 medium- och åttkantslipade diamanter ca 2,61 ctv, ca W/VS, enstaka diamanter SI-P, 68 baguetteslipade safirer ca 4,76 ctv, längd 6,4 cm, vikt 14,9 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, mediumslipad diamant ca 2,15 ct, ca Ca (bruna serien)/VS2, 1900-talets första hälft, Nederländerna, stl 17,75 mm, vikt 2,5 g.
UPPLÄGGNINGSSKED, silver, Nils Wendelius, Uppsala 1849, längd 29 cm, vikt 105,8 g, etui.
BROSCH, 14K guld/silver, 2 gammalslipade diamanter ca 1,40 ctv, 218 gammal- samt rosenslipade diamanter ca 12,60 ctv, ca W-Cr/VS-SI, ca 8x5 cm, totalvikt 21,4 g, ena större stenen med nagg, i övrigt ett fåtal mindre diamanter med nagg, nålfästet är tillverkat senare och är av ca 10K guld.
TIFFANY & CO., armring, 18K guld, lapis lazuli, design Angela Cummings, 1980- tal, 5x6 cm, vikt 66,2 g.
COLLIER, 14K vitguld/platina, 8 gammalslipade diamanter ca 3,20 ctv, ca W-Cr/SI-P, rosenstenar och åttkantslipade diamanter, längd 32 cm, vikt 7,5 g, inneslutningar når ytan, nagg, en mindre diamant skadad, etui.
ARMBAND, 14K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 2,25 ctv varav mittsten ca 0,75 ct, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 8,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,02 ct, ca W(H)/IF, DPL Idar-Oberstein certifikat UZ 914, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 19,25 mm, vikt 3,0 g.
ARMBAND, 18K guld, delvis matterad yta, längd 18,5 cm, vikt 56,5 g, fransk importstämpel, repor.
ARMBAND, 15K guld, 3 blå safirer, 4 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/SI, öppningsbar, mått 5,0x5,9 cm, vikt 10,5 g, säkerhetskedja, en safir är skadad.
COLLIER, 18K vitguld, 21 navettslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W/VS, stavlänk, längd 40 cm, vikt 11 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 28 rubiner ca 2,20 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW/VS, höjd 1,8 cm, vikt 8,3 g, huggies.
MOUAWAD, armband, 18K vitguld, 21 navettslipade safirer ca 3,78 ctv, 196 briljantslipade diamanter ca 8,00 ctv, ca W/VS, längd 17,5 cm, vikt 31,7 g.