Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2017
DIAMANT, briljantslipad 0,18 ct, W(H)/VS1, förseglad, HRD certifikat, 144806, 04.02.1985.
Ädelstenar Rubiner
RUBIN, naturlig, ovalslipad 0,55 ct, förseglad, IGI certifikat, F1H77814, 05.12.1984.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljantslipade diamaner ca 0,45 ctv, ca W/VS-SI, Iduna, stl 16 mm, vikt 2,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/SI, Iduna, stl 16 mm, vikt 2,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, zirkon, 16 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,55ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vit 5,1 g.
STJÄRNRINGEN, enstensring, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant 0,10 ct enligt gravyr, ca W/P, stl 15,5 mm, Hugo Strömdahl, Stockholm, vikt 4,5 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18 guld, briljantsipad diamant ca 0,35 ct, ca TW/VVS-VS, Reutners Guldsmedsaffär Ystad 1976, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g.
HÄNGE, sterlingsilver/18K guld, triangulärt slipad granat, signerad Lorenzo. Kedja medföljer, ormlänk, silver, längd 42 cm, vikt 10,1 g, länken är skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis matterade creoler, med påhängsdel i silver, längd ca 2 cm, vikt 9,4 g, silver stämplade Mervi Guldsmed, Stockholm.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 0,7 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,15 ct, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g.