Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2017
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,25 ctv, ca WS, vikt 1,8 g, skruvstift,
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 1,50 ct, 40 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-TCr/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALIN, rosa, droppslipad 4,38, nagg, håligheter, inneslutning som når ytan.
ALLIANSRING, 23K guld/18K vitguld, 2 runda fasetterade rosa safirer ca 0,50 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCr/VS, stl 16,75 mm, ringskenor med stämplar från år 1936, vikt 7,8 g, en diamant är skadad, safirerna har slitna fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, 1 par, 14K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv ca W-TCr(H-I)/SI-P, höjd 1,6 cm, vikt 3,0 g, huggies.
RING, 18K guld, 1 odlad pärla ca 9,0 mm, 2 ovalslipad ametister, 8 rosenslipade diamanter stl 15,75 mm, vikt 7,3 g, skada på rosenslipade diamanter,
RING, 18K guld, 1 trappslipad rubin, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 1.9 g, rubin med nagg och inneslutningar som når ytan.
HÄNGE/KEDJA, 14K guld, hjärta, 28 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, längd 45,6 cm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS-SI, höjd 1,0 cm, vikt 2,1 g, stift, snurrebussar saknas, 1 stift är sned.
CHIMENTO, hänge,18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, höjd 2,1 cm, vikt 1,7 g.
BROSCH, 18K guld, längd 3,7 cm, vikt 2,6 g, omgjorda av örhängen, daterade 1873, nål ej i guld, små bucklor.
GEORG JENSEN, årsbestick, 3 delar, Cikorie/Cikoria, förgyllt sterlingsilver, emalj, fruktgaffel, sked och kniv, Köpenhamn 1980, svensk importstämpel, ca längd 15,1 cm, vikt 144,7 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, 2 odlade pärlor, 11 åttkantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt m3,5 g, en diamant med skadad kulett, svaga fattningar.
Silver Soppslev
JOHAN ERIK FROSTERUS, soppslev, silver svärtat trä, Helsingfors 1864, längd 44 cm, vikt 143,2 g.
RING, 14K guld, 5 prinsess- och 6 baguettslipade diamanter ca 0,27 ctv, stl 16,75 mm+, vikt 2,1 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/ VVS-VS, stl 17,25 mm+, vikt 17,5 g, vikt 2,6 g, sliten fattning.