81 - 100 av 490
1...456...25 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2017

Klubbad för

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,25 ctv, ca WS, vikt 1,8 g, skruvstift,

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K vitguld, akvamarin ca 1,50 ct, 40 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-TCr/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 2 600 kr

Ädelstenar Turmaliner

TURMALIN, rosa, droppslipad 4,38, nagg, håligheter, inneslutning som når ytan.

Utrop: 900 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, bergskristall, vikt 2,6 g, stift.

750 kr

Utrop: 750 kr

ALLIANSRING, 23K guld/18K vitguld, 2 runda fasetterade rosa safirer ca 0,50 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCr/VS, stl 16,75 mm, ringskenor med stämplar från år 1936, vikt 7,8 g, en diamant är skadad, safirerna har slitna fasettkanter.

Utrop: 7 500 kr

ARMRING, sterling silver, pärlemor, kantstött, öppen

425 kr

Utrop: 250 kr

ÖRHÄNGEN, 1 par, 14K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv ca W-TCr(H-I)/SI-P, höjd 1,6 cm, vikt 3,0 g, huggies.

1 300 kr

Utrop: 900 kr

RING, 18K guld, 1 odlad pärla ca 9,0 mm, 2 ovalslipad ametister, 8 rosenslipade diamanter stl 15,75 mm, vikt 7,3 g, skada på rosenslipade diamanter,

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K guld, 1 trappslipad rubin, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 1.9 g, rubin med nagg och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 1 600 kr

HÄNGE/KEDJA, 14K guld, hjärta, 28 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, längd 45,6 cm, vikt 3,5 g.

750 kr

Utrop: 800 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS-SI, höjd 1,0 cm, vikt 2,1 g, stift, snurrebussar saknas, 1 stift är sned.

Utrop: 700 kr

CHIMENTO, hänge,18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, höjd 2,1 cm, vikt 1,7 g.

Utrop: 700 kr

BROSCH, 18K guld, längd 3,7 cm, vikt 2,6 g, omgjorda av örhängen, daterade 1873, nål ej i guld, små bucklor.

Utrop: 575 kr

GEORG JENSEN, årsbestick, 3 delar, Cikorie/Cikoria, förgyllt sterlingsilver, emalj, fruktgaffel, sked och kniv, Köpenhamn 1980, svensk importstämpel, ca längd 15,1 cm, vikt 144,7 g, originaletui.

400 kr

Utrop: 500 kr

RING, 18K vitguld, 2 odlade pärlor, 11 åttkantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt m3,5 g, en diamant med skadad kulett, svaga fattningar.

Utrop: 1 600 kr

Silver Soppslev

JOHAN ERIK FROSTERUS, soppslev, silver svärtat trä, Helsingfors 1864, längd 44 cm, vikt 143,2 g.

500 kr

Utrop: 600 kr

RING, 14K guld, 5 prinsess- och 6 baguettslipade diamanter ca 0,27 ctv, stl 16,75 mm+, vikt 2,1 g.

Utrop: 1 400 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/ VVS-VS, stl 17,25 mm+, vikt 17,5 g, vikt 2,6 g, sliten fattning.

1 700 kr

Utrop: 1 900 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 2 700 kr