Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2017
HÄNGE, silver, 1 rund fasetterad bergkristall, Stockholm 1986, höjd 2,4 cm, vikt 7,7 g.
PÄRLCOLLIER, 3 rader, odlade pärlor, doserade, 4,1-4,8 mm, med silverlås, 1 oval cabochonslipad ametist, krans med odlade pärlor ca 3,8 mm, längd kortaste raden 40,0 cm, vikt 39,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,25 ct ca W/SI-P med ojämn rondist, naturaler och extra facetter samt är en smula oval, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g, gravyr.
RING, 14K vitguld, åttkantslipade samt baguetteslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TCa-Ca/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca W(H)/P, stl 16,75 mm, vikt 11,6 g, nagg, skador, svaga fattningar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,31 ct, ca TW(G)/VS, stl 16,50 mm, vikt 2,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 3,6-7,6 mm, silverlås med1 odlad pärla ca 3,5 mm, längd 50,0 cm, vikt 14,3 g.
RING, 18K vitguld, 61 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75+ mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K guld, 1 briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W(H)/SI2, 20 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,0 g.
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K vitguld, 2 ovalslipade safirer, 6 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, med gul/brun ton, höjd 1,4 cm, vikt 2,9 g, stift.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 1 ovalslipad safir 2.0 ct enligt gravyr, 10 briljantslipade diamanter 1,80 ctv, enigtl gravyr, ca W-CR (H-K)/SI-P, stl 17,00 mm, vikt 5,0 g, 1 diamant med hålighet på kronan, safir med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, varav 1 diamant ca 0,16 ct, ca TCr-Cr(I-K)/SI, stl 16,00 mm, vikt 3,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter 0,47 ctv, enigtl gravyr, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 19,00 mm, Schalin, vikt 6,3 g.
COLLIER, ametist och aventurin kvarts kulor, silvelås, längd 62,6 cm, vikt 49,4 g, behöver träs om.