Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 29 september 2016
Klockor Olma
OLMA, "Base 30 Pulsations", systerur, 33 mm, Cal Fontainmelon ST 96, Boett nr. 572, doublé, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1975.
Klocktillbehör Rolex
BOX, till Rolex Cellini herrur, grön, 180 x 127 x 79 mm, Ref nr. 40.00.04, ytterkartong, ca 2010.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 55 mm, Cal Crescent Street (21 stenar, 18 size), Serie nr. 11011377, Boett nr. 5117802, doublé, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, bucklor, ca 1901.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 57,5 mm, Cal 825 (17 stenar, 18 size), Serie nr. 15606472, Boett nr. 584423, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt, krona saknas, bucklor, ca 1907.
ELJO, Extra, fickur, 49,5 mm, Boett nr. 2039471, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1935.
REVUE, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 2425573, silver (800), ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
Klockor Väckarur
SWIZA, väckarur, 56 x 60 mm, gulmetall/plast, mekanisk, alarm, skadad urtavla, skadad boett, ca 1960.
OMEGA, mormorsur, 36 mm, Boett nr. 4038855, silver (900), ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1907.
KRISTO, De Luxe, hängur, 34,5 mm, Cal BF 866, gulmetall, manuell, skadad urtavla, skadad boett, ca 1970.
CERTINA, Waterking, Cal 25-661, Serie nr. 5855138, Boett nr. 5306.075, herrur, 33,5 mm, doublé, manuell, plexiglas, datum (defekt), skadad urtavla, skadad boett, ca 1965, metallänk ej original.
CERTINA, DS Stella, Boett nr. C009210A/TKL-JA-0562, damur, 31 mm, doublé, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla, skadad boett, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. C009210 A/TTK-JA, ca 2014.
MORMORSUR, 37,5 mm, Boett nr. 31101, silver, cylindergång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1910, fickurskedja i gulmetall.
Klockor Swatch
SWATCH, Way Out, Ref nr. GB 175, unisex, 34 mm, plast, quartz, plexiglas, integrerat plastband, originalspänne, cert (ej komplett), ca november 1996, etui.
Klockor Revue Thommen
REVUE-EXKLUSIVE, Sport, Cal 77, Verk nr. 031935, Boett nr. 309586, herrur, 32,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1950.
Klockor Oris
ORIS, Star, Twen, Cal 645 KIF, herrur, 35 mm, doublé (20 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1975.
TISSOT, Antimagnetique, fickur, 46,5 mm, Cal 38.2, Serie nr. 2255531, Boett nr. 700-7, doublé (20 micron), ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1949.
CERTINA, T + C, Town and Country, Cal 25-661, Serie nr. 8204540, Boett nr. 5301.225, herrur, 37 x 34 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970.