Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 29 september 2016
FICKUR, "Helmsten, Stockholm", 64 mm, Serie nr. 11440, silver, spindelgång, nyckeldragare, visare saknas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, bygel saknas, ca 1800.
CERTINA, herrur, 30 mm, Serie nr. 40151 2, Boett nr. 1355338, verk nr. KF.400, vitmetall, manuell, liten sekund, skadad urtavla, skadad boett, skadat plexiglas.
Klocktillbehör Rolex
JUBILEELÄNK, till Rolex, stål, bredd 20/15 mm, längd 175-195 mm, viklås, Ref nr. 62510H-I2/555, skadad, ca 1984.
Klocktillbehör Sjöö Sandström
URTAVLA, till Sjöö Sandström, Royal Steel, herrur, 37 mm, svart, inklusive datumskiva.
Klocktillbehör Sjöö Sandström
URTAVLA, till Sjöö Sandström, Royal Steel, herrur, vit, passar till MMVII.
FABIAN HÖGLUND, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 56541, silver (900), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900, originaletui.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 5558780, Boett nr. 6391794, silver (800), ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1921.
L.U.C, Bikupan, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 92055, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1910.
DROTT, "W.Petterson, Äppelviken", herrur, 29 mm, Boett nr. 20 / 58672, vitmetall, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1945, metallänk ej original.
CERTINA, damur, 20 mm, Boett nr. 203.4098.26, doublé, quartz (går ej), safirglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé, ca 1985.