Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 29 september 2016
Klockor Perfecta
PERFECT, Nivaflex, Boett nr. 53844, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), urverk ej signerat, renoverad urtavla, skadad urtavla, boett ej signerad, läderband, ca 1959.
INEX, herrur, 42 mm, Boett nr. 13101, stål, automatisk, mineralglas, liten sekundvisare, datum, månfas, gångreservsindikator, skadad urtavla, glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 2005.
Klockor Swatch
SWATCH, Magic Tool, Cal ETA 2842, Ref nr. SAK120, unisex, 36,8 mm, plast, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, glasbaksida, integrerad metallänk (L), ca 1995, etui.
SEIKO, 100M, Serie nr. 359729, Boett nr. 7N42-0FP0, herrur, 40 mm, doublé, quartz, hardlexglas, datum, originallänk, viklås, ca 2003.
LAURIDIAM, herrur, 39 mm, vitmetall, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, ca 1970.
SHELOH, herrur, 38 x 44 mm, Cal 2066 (AS), Boett nr. 36575, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 1970.
MONTDOR, herrur, 37 mm, Cal 90-5 (FHF), vitmetall, automatisk, plexiglas, datum, defekt, läderband, ca 1970.
LAURIDIAM, herrur, 35 mm, Cal 1309 (AS), Boett nr. 1903, doublé, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
LAURIDIAM, herrur, 35,5 x 33 mm, Cal 2782 (ETA), Boett nr. 3996 9, doublé, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1970.
LONGINES, fickur, 50 mm, Cal 18.69Z, Serie nr. 5007020, Boett nr. 5007020, silver, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1929.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 2020954, Boett nr. 7916 / 2949076, silver, ankargång, skadad urtavla, monogram, bygel saknas, bucklor, ca 1916.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 1873666, Boett nr. 910 / 2839216, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, monogram, bucklor, ca 1915.
ZENITH, fickur, 52,5 mm, Serie nr. 1182430, Boett nr. 2497605 / 5279, silver, ankargång, löst glas, skadad urtavla, ca 1912.
ZENITH, fickur, 49 mm, Serie nr. 2716503, Boett nr. 1867 / 3298245, silver, ankargång, glas saknas, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1926.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 3339764, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1905.
MORMORSUR, 36 mm, Boett nr. 68 / 71, silver, cylindergång, skadad urtavla, defekt, ca 1915.
FICKUR, 54 mm, Boett nr. 31829, silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, ca 1880, fickurskedja i silver, nyckel..