Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 29 september 2016
T. FATTORINI, Bolton & Skipton, fickur, 51 mm, Boett nr. 28854, silver (925), ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1880, nyckel.
OMEGA, fickur, 52 mm, Serie nr. 4353883, Boett nr. 5141837, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1913.
OMEGA, fickur, 51 mm, Serie nr. 4812202, Boett nr. 5535170, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915.
GRAND PRIX, Election, Cal 805, Boett nr. 363447, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1955.
OMEGA, stoppur, 54 mm, Cal 19001A (LWC), Serie nr. 2162133, metall, mekanisk, 30 (60) sek / 15 min, skadad boett, ca 1964.
CERTINA, frackur, 40 mm, Cal 28-10, Serie nr. 6526804, Boett nr. 7005.189, doublé (20 micron), ankargång, ca 1970, kedja i gulmetall.
Klockor Doxa
DOXA, fickur, 51 mm, Boett nr. 1041255, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1920.
GELHAAR, Stockholm, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 465161, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1910.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 2151199, Boett nr. 3005917 / 2467, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1917.
LEJON, "L.P. Roskvist, Eksjö", fickur, 52 mm, Boett nr. 557822, silver, ankargång, skadad urtavla, sekundvisare saknas, bucklor, ca 1930.
MORMORSUR, 36 mm, Boett nr. 30824, silver (800), cylindergång, skadad urtavla, bucklor, ca 1890, fickurskedja i metall.
HERCULES, Antimagnetic, fickur, 48 mm, Boett nr. finns ej, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, ca 1945.