Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2016
ENSTENSRING, platina, 1 briljantslipad diamant ca 0,37 ct, ca TW/VS, 2 trapezeslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, emalj, tre kronor, vikt 22,0 g, etui med mindre skador, Sporrong.
Bestickservis, 30 delar, Chippendale, silver, 6 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 6 bordsskedar, 12 kaffeskedar, GAB Stockholm 1950/60-tal, vikt 826,0 g.
2 DIAMANTER, 1,13 ct totalt, triangulär briljantslipning, varav den ena är 0,55 ct W(H)/VS2 och den andra 0,58 ct W(H)/VS1.
ENSTENSRING, 14K guld/platina, gammalslipad diamant ca 0,35 ct, ca W/SI, 2 rosenstenar, stl 18 mm, vikt 1,8 g, svaga fattningar på rosenstenarna.
ARMRING, 18K vitguld, öppen, 33 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-TCr/VS.SI, 15 svarta diamanter ca 0,19 ctv, mått 5,5x5 cm, vikt 9,1 g.
RINGAR, 2 st, 14K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW/VS-SI, prinsesslipad diamant ca 0,45 ct, ca TW/P1, stl 14,75 mm, vikt 5,7 g
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 88 briljantslipade diamanter ca 1,10 ct ca TW-TCr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 5,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, droppslipad diamant 1,52 ct, TW(F)/SI2, HRD cert 11035737005, kedja längd 42 cm, vikt 1,9 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, 5 ovalslipade ametister, 5 rund fasetterade smaragder, täckt fattning, 1800-talets andra hälft, stl 15,25 mm, vikt 1,5 g, 1 smaragd saknas, nagg och ytrepor på ametist, skada på fattning, lagning på skena, slitage pga av ålder.
RING, 18K vitguld, 68 briljanter och 48 navetteslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca W/VS-P1 (1 dia trasig) stl17,75 mm, vikt 8,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,93 ct, ca W(H)-Cr(J)/VVS-VS, stift, vikt 1,9 g.
Visa varaSmycken Enstensörhängen
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,5 g.