Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2016
ENSTENSRING, 18K guld / platina, briljant ca 0,14 ct ca TW/VS, stl 15 mm, bredd 6,5 mm, vikt 8,6 g, inga stämplar.
SOCKERSKÅL med hänklar, silver, i form av en urna med festong, palmettebård och kotte, gustavianskstil, Carlman, Stockholm, 1904, höjd 22,0 cm, vikt 482,3 g.
Silver Etui
CIGARETTETUI, silver, polykrom emalj, rektangulär form dekorerad med ung kvinna i det gröna, erotica, Louis Kuppenheim, Tyskland, Pforzheim ca 1900-40, vikt 161.1 g, mindre repa och skada på emalj.
ALLIANSRING, platina, 9 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, TW/VVS, Gideon Teichmann Stockholm 2006, stl 15,75 mm, vikt 6,2 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct LBR/P, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv stl 15 mm+, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct LBR/P, 4 diamanter ca 0,10 ctv, stl 15,5 mm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 3 g.
BESTICKSERVIS, 33 delar, silver, Rosenholm, 5 bordsgafflar, 1 fiskgaffel, 6 bordskedar, bordsknivar, dessertgafflar, dessertknivar, kaffeskedar, 2 smörknivar, 1 serveringsked, formgiven av Jacob Ängman 1932, GAB Eskilstuna bla 1960-tal, total vikt 779,6 g, knivar med rostfria stålblad.
BESTICKSERVIS, 48 delar, silver, 12 bordsgafflar, bordsskedar, bordsknivar med rostfria stålblad, kaffeskedar, Prins Albert, GAB, Stockholm, bla 1960 tal, total vikt 2326,8 g.
BESTICKSERVIS, 94 delar, silver, Rosenholm, 12 bordsgafflar, skedar, knivar, 6 smörgåsgafflar, 7 knivar, 9 dessertskedar, 12 kaffeskedar, moccaskedar, 6 smörknivar, 3 assiettegafflar, 1 såssked, 1 påläggsgaffel, 1 skrapa, formgiven av Jacob Ängman 1932, GAB, Eskilstuna, 1900-tal, total vikt 3082,9 g, knivar med rostfria stålblad, gravyr.
RING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 2,16 ctv, ca W(H)-TCr(I)/VS-SI, Ståhl Guldatelje, Stockholm 1969, stl 16 mm, vikt 10,2 g
RING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g.
ALLIANSRING, platina, 11 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17 mm, vikt 5,1 g, inneslutning når ytan.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 2,01 ctv (1,01+1,00 ct), ca TW(F-G)/SI2-P1, stift, vikt 2,7 g.
12 TESKEDAR, förgyllt silver, polykrom cloissoné emalj, Moskva 1908-1926, vikt 184,0 g.