161 - 180 av 347
1...8910...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2016

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K guld / platina, briljant ca 0,14 ct ca TW/VS, stl 15 mm, bredd 6,5 mm, vikt 8,6 g, inga stämplar.

Utrop: 3 000 kr

SOCKERSKÅL med hänklar, silver, i form av en urna med festong, palmettebård och kotte, gustavianskstil, Carlman, Stockholm, 1904, höjd 22,0 cm, vikt 482,3 g.

Utrop: 2 800 kr

Silver Etui

CIGARETTETUI, silver, polykrom emalj, rektangulär form dekorerad med ung kvinna i det gröna, erotica, Louis Kuppenheim, Tyskland, Pforzheim ca 1900-40, vikt 161.1 g, mindre repa och skada på emalj.

2 900 kr

Utrop: 700 kr

ALLIANSRING, platina, 9 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, TW/VVS, Gideon Teichmann Stockholm 2006, stl 15,75 mm, vikt 6,2 g.

Utrop: 13 600 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct LBR/P, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv stl 15 mm+, vikt 2,9 g.

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct LBR/P, 4 diamanter ca 0,10 ctv, stl 15,5 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 3 g.

12 600 kr

Utrop: 14 200 kr

BESTICKSERVIS, 33 delar, silver, Rosenholm, 5 bordsgafflar, 1 fiskgaffel, 6 bordskedar, bordsknivar, dessertgafflar, dessertknivar, kaffeskedar, 2 smörknivar, 1 serveringsked, formgiven av Jacob Ängman 1932, GAB Eskilstuna bla 1960-tal, total vikt 779,6 g, knivar med rostfria stålblad.

4 100 kr

Utrop: 3 500 kr

BESTICKSERVIS, 48 delar, silver, 12 bordsgafflar, bordsskedar, bordsknivar med rostfria stålblad, kaffeskedar, Prins Albert, GAB, Stockholm, bla 1960 tal, total vikt 2326,8 g.

6 500 kr

Utrop: 6 200 kr

BESTICKSERVIS, 94 delar, silver, Rosenholm, 12 bordsgafflar, skedar, knivar, 6 smörgåsgafflar, 7 knivar, 9 dessertskedar, 12 kaffeskedar, moccaskedar, 6 smörknivar, 3 assiettegafflar, 1 såssked, 1 påläggsgaffel, 1 skrapa, formgiven av Jacob Ängman 1932, GAB, Eskilstuna, 1900-tal, total vikt 3082,9 g, knivar med rostfria stålblad, gravyr.

7 600 kr

Utrop: 6 300 kr

KEDJA, 18K guld, ankarlänk, längd 68 cm, vikt 45,0 g.

Utrop: 15 400 kr

RING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 2,16 ctv, ca W(H)-TCr(I)/VS-SI, Ståhl Guldatelje, Stockholm 1969, stl 16 mm, vikt 10,2 g

Utrop: 20 000 kr

RING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g.

Utrop: 14 000 kr

ALLIANSRING, platina, 11 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17 mm, vikt 5,1 g, inneslutning når ytan.

Utrop: 6 500 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 2,01 ctv (1,01+1,00 ct), ca TW(F-G)/SI2-P1, stift, vikt 2,7 g.

Utrop: 82 000 kr

12 TESKEDAR, förgyllt silver, polykrom cloissoné emalj, Moskva 1908-1926, vikt 184,0 g.

2 500 kr

Utrop: 1 100 kr

ARMBAND, 18K, guld, ankar, längd 19 cm, vikt 35,8 g

10 000 kr

Utrop: 11 500 kr

KEDJA, 18K, guld, ankarkedja, längd 70 cm, vikt 40,2 g

Utrop: 13 800 kr

KEDJA, 18K, guld, pansar, längd 40 cm, vikt 46,4 g

Utrop: 16 000 kr

KEDJA, 18K. guld, ankarkedja, längd 42 cm, vikt 58,9 g

Utrop: 20 300 kr