Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juli 2016
RING, 18K rodierat guld,, ovalslipad blå safir, ca 1,38 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g, litet nagg i rondist på safiren.
RING, 18 vitguld, 10 briljantslipade diamanter, ca 0,09 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,7 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 1 par, 18K guld, odlade pärlor, ca 7,9-8,0 mm, bakstycken med svenska stämplar, vikt 2.6 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljanter 0,06 ctv, hjärtan, krokar, längd 18, cm, 5,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0.17 ct, enligt gravyr, ca W(H)/SI, Bengt Hallberg, Köping, 2008, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g.
HALVALLIANSRING, 18K vitguld, 10 åttkantslipade ca 0,15 ctv, ca W-CR(H-J)/SI-P, svenska stämplar, stl 17,5 mm, vikt 2,1 g, gravyr, en diamant med chip på rondisten.
SKEDAR, 7 ST, silver, 6 matskedar, 1 tesked, Bla Floberg, Eneroth, Dyring, 17/1800-tal, vikt 341,1 g, slitage, monogram, gravyr.
PEHR ZETHELIUS, sockerströare, silver, Stockholm 1798, längd 19 cm, vikt 46,8 g, adelsvapen.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala vita / barocka bruna sötvattenspärlor, längd ca 200 cm, vikt 154,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, onyx, krokar, diameter 1,5 cm, höjd 2,5 cm, vikt 6 g, fin spricka.
ARMBAND, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr, längd 18,35 cm, vikt 12,8 g
ÖRHÄNGEN, 18k vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, 18 svarta diamanter, vikt 2,6 g, stift