Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juli 2016
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0.18 ct, ca TW(G)/SI, otydliga svenska stämplar, stl 17.5 mm, vikt 2,3 g, skadad kulett.
ARMBAND, turmaliner, gula, rosa och brungröna välvda rektangulära plattor, stretchband, vikt 16,6 g.
RING, 18K rodierat guld, 2 baguetteslipade diamanter, ca 0,16 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g.
SYSKONRING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS 1, stl 18,75 mm, vikt 3,5 g, en diamant med slipad kulett.
RING, 18K vitguld, 6 smaragder, 9 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/SI-P, stl 18,75 mm, vikt 6 g, 2 smaragder är skadade.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 18,75 mm, vikt 4,2 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, citrin 3,5 ct, 3 briljantslipade diamanter 0,05 ctv, ca TW/VS, längd 44 cm, vikt 4,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, droppslipad ametist ca 6,5 ct , 3 briljantslipade diamanter 0,05 ct, längd 44 cm, vikt 3,9 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, 10 åttkantslipade diamanter, 0,10 ctv, enligt gravyr, ca W/VS, Stockholm 1968, stl 17 mm, vikt 4.7 g.
BESTICKSERVIS, 31 delar, silver, modell Uppsala, 6 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 6 dessertskedar, 12 kaffeskedar, 1 såsslev, Markströms Uppsala 1960/70-tal, vikt 1102 g.
BESTICKSERVIS, 18 delar, silver, modell Olga, 4 bordsknivar, 4 bordsgafflar, 4 dessertskedar, 6 kaffeskedar, GAB Eskilstuna 1990-tal, vikt 717,3 g.
DESSERTSKEDAR, 6 st, modell Haga, silver, Mema Lidköping 1960/79-tal, vikt 258,8 g.
COLLIER, 18K guld/silver, akvamarin, troligen orientaliska pärlor ca 1,92 mm, längd 42-45,5 cm, vikt 2,9 g
RING, 14K guld, 62 baguetteslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W/SI, några med skador, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g.