Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juli 2016
DIAMANT, briljantslipad, 0,19 ct, natural Fancy Intense Yellow, IGI F2B40636, förseglad.
DIAMANT, briljantslipad, 0,21 ct, natural Fancy Yellow, IGI cert F2B40640, förseglad, litet jack i plomberingen.
DIAMANT, briljantslipad, 0,32 ct, Light Yellow-Green, IGI cert F2B40626, förseglad.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ca 90 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-CR/VS-SI, engelska stämplar, vikt 4,7 g, huggies.
HÄNGE, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter, ca 0,16 ctv, W-TCr(H-I)/SI-P, längd 2,4 cm, vikt 5,3 g.
RING, 18K roséguld, 3 rundfacetterade safirer ca 0,30 ctv, 3 briljantslipade ca 0,09 ctv, W(H)/VS-SI, stl 17.5 mm, vikt 5,3 g, safirer med nagg på bord, rondist och fasetterade kanter.
RING, 18K guld, 4 rundfasetterade rubiner ca 0,60 ctv 4 briljantslipade ca 0,12 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI/P, stl17,5 mm, vikt 6,7 g, rubiner med något slitna kanter, en rubin med inneslutning som når ytan.
RING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 0.80 ct, 4 briljantslipade ca 0,08 ctv, ca TCr-CR(I-J)SI-P, svensk importstämpel, stl 16,75 mm, vikt 6,1 g, rubin med nagg/chips på rondisten och fasetterade kanter.
RING, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W(H)/VS, svensk importstämpel, stl 16,5 mm, vikt 6,8 g.
ALLIANSRING, 21K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca Brown/ P1, stl 16,25 mm, vikt 1,7 g
ALLIANSRING, 21K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca Brown/ P1, stl 16,25 mm, vikt 1,8 g
RING, 18K guld, geometrisk design, 3 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv ca W(H)/VS, svensk importstämpel, stl 17.0 mm, vikt 7,5 g.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 14 briljanter ca 0,28 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g, 2 diamanter med mindre nagg.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCa/P, stl 14,75 mm, vikt 2,0 g, nagg på diamanter, ena diamanten med inverterad natural på kronan.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd ca 0,15 ct, 6 diamanter ca 0,03 ctv, stl 18,25 mm, vikt 2,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,13 ct, 15 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca Ca/SI-P, stl 18 mm, vikt 5,9 g