Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 2 juni 2016
FICKUR, 50 mm, Serie nr. 1195960, Boett nr. 1173306, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, mönster, bucklor, ca 1900, kedja.
OMEGA, mormorsur, 35,5 mm, Serie nr. 5214128, Boett nr. 5946882, silver (0,900), ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1917.
Klockor Calvin Klein
cK, damur, 18,5 x 30,5 mm, Boett nr. K4121, stål, quartz, mineralglas (skadat), integrerad originallänk, längd 172-177 mm, ca 2000.
CERTINA, ODC ONE, Boett nr 254.2110.42 / TKR-HA-10180, damur, 31,5 x 29 (35) mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 50.243, ca 2002.
Klockor Casio
CASIO, G-Shock, G-Lide, Boett nr. GLX-150, herrur, 52 mm, plast, digital, quartz, gummiband, originalspänne, ca 2010.
CERTINA, DS Nautic, (100M/330Ft), "Tachymetre", Boett nr. 542.7018/7118.42G, kronograf, herrur, 38 mm, stål, quartz (går ej), safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 60133/K13, ca 1995.
Klockor Olma
OLMA, damur, 26 mm, Boett nr. 07246-3, vitmetall, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1975, metallänk ej original.
OMEGA, fickur, 48 mm, Cal 38.5L.T1, Serie nr. 8803494, Boett nr. 9756312, doublé (20 micron), ankargång, skadad urtavla, skadad boett, bucklor, ca 1942.
CERTINA, DS Podium, Ref nr. 260.7129.12.16, Boett nr. QKQ-BC-11678, herrur, 38 mm, titan, quartz (går ej), safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 59202, ca 2005.
CERTINA, DS, Ref nr. 113.7145.11, herrur, 34 mm, titan, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, ca 1995.
CERTINA, Waterking, Cal 28-10, Ref nr. 7001.075, Boett nr. 5119134, herrur, 33,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 50,5 mm, Cal 366, Serie nr. 16439660, Boett nr. 9839180, doublé, ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1912.
Klockor Viking
VIKING, fickur, 48,5 mm, Cal 592 R, Boett nr. 1312110, stål, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1940.
LONGINES, fickur, 53,5 mm, Serie nr. 1690189, Boett nr. 1690189, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1904.
Klockor Viking
VIKING, fickur, 52 mm, Boett nr. 838489, silver (800), ankargång, skadad urtavla, ca 1920, kedja i vitmetall.
ZENITH, fickur, 51 mm, savonett, Serie nr. 1036333, Boett nr. 8017929, doublé, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, ca 1935.
J.FIRESTONE, Manchester, fickur, 56 mm, Boett nr. 836934, silver (0,935), ankargång, nyckeldragare, urtavla ej signerad, skadad urtavla, ca 1860, fickurskedja i metall, nyckel.
A.YEWDALL, Leeds, fickur, 56 mm, Serie nr. 531382, Boett nr. 554372, silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1880, nyckel.