Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 2 juni 2016
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 54,5 mm, Cal 326 (15 stenar, 18 size), Serie nr. 13793340, Boett nr. 5921473, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, ca 1909, fickurskedja i metall.
Visa varaKlockor Omega
OMEGA, "Rödtolva", fickur, 49 mm, Serie nr. 4852420, Boett nr.5725562, silver (800), ankargång, skadad urtavla, glas löst, bucklor, ca 1916, fickurskedja i metall.
Klockor Chopard
L.U.C, mormorsur, 37 mm, Boett nr. 7294, silver (800), cylindergång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, ca 1910.
KEYSTONE WATCH CO, fickur, 54 mm, savonett, Serie nr. 353135, Boett nr. 58351, doublé, ankargång, skadad urtavla, defekt, motiv, ca 1890.
RHYTM, bordsur, 160 x 165 x 87 mm, Boett nr. 1519, vitmetall, mekanisk, världstider, skadad urtavla, ca 1975.
Klockor Tärnan
TÄRNAN, herrur, 34 mm, Cal FE 233-60, vitmetall, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1970.
MUROS, herrur, 36 mm, Cal AS 1130, Boett nr. 6372/4173, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1950.
Klockor Perfecta
PERFECTA, herrur, 32 mm, Cal 196, Boett nr. 62046, stål (Sanvikenstål), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1950.
TECHNOS, Birka, Cal Felsa 391, Boett nr. 391/1590309, herrur, 33 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1955.
TERASSE, Sport, Boett nr. 846274, herrur, 30 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1955, metallänk ej original.
Klockor Waltham
WALTHAM, damur, Cal 090, Boett nr. 382441, vitguldsdoublé, manuell, plexiglas, formverk, skadad urtavla, länk i vitmetall, ca 1940, box.
Klockor Väckarur
IMHOF, bordsur, 64 mm, Ref nr. R 125, Boett nr. 4266, gulmetall, elektronisk, datum, skadad urtavla, defekt, ca 1965.
Klocktillbehör Omega
ORIGINALLÄNK, till Omega herrur, stål, bredd 18/16 mm, viklås, Ref nr. 1037/570.
Klockor Mido
MIDO, Ocean Star, Powerwind, Boett nr. 2988801, damur, 19 mm, doublé, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1970.