Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 2 juni 2016
CERTINA, Waterqueen 215, Serie nr. 7926338, Boett nr. 1806.210-5, damur, 24 mm, doublé (20 micron), manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, ca 1969, metallänk ej original.
Klockor Swatch
SWATCH, Chrono, Flash Arrow, Ref nr. SCL 100, kronograf, herrur, 37,3 mm, plast, quartz, plexiglas, skadad urtavla, defekt, integrerat plastband, originalspänne, cert (ej komplett), ca december 1991, etui.
Klockor Swatch
Klockor Bulova
BULOVA, Accutron, Cal 214H, Boett nr. 1-531601 / M7, herrur, 35 mm, doublé (40 micron), stämgaffel, plexiglas (skadat), skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1970.
Klockor Invar
INVAR, fickur, 57 mm, Serie nr. 305528, Boett nr. 435159, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1910, fickurskedja i metall.
ZENITH, "P.Paulsen, Bergen", fickur, 54 mm, Serie nr. 1737870, Boett nr. 2713440/7696, silver (800), ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1915, fickurskedja i metall.
OMEGA, fickur, 49 mm, Cal 38.5L.T1, Serie nr. 9251386, Boett nr. 10029678, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1943.
OMEGA, fickur, 49,5 mm, Cal 40,6L.T.1, Serie nr. 6942692, Boett nr. 7850452, silver (800), ankargång, skadad urtavla, ca 1928, fickurskedja i metall.
OMEGA, fickur, 48,5 mm, Cal 40,6L.T.1, Serie nr. 7121546, Boett nr. 7884464, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1928, fickurskedja i metall.
FICKUR, 47 mm, Boett nr. 51600, silver (800), ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1890, nyckel.
Klockor Invar
INVAR, fickur, 52 mm, Serie nr. 280078, Boett nr. 256875, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915.
LARS LINDBERG, Jerfsö, fickur, 49 mm, Boett nr. 202629, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
OMEGA, fickur, 51 mm, Boett nr. 3213340, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1903.
OMEGA, "Rödtolva", "A.G.Johansson, Fors Station, Import", fickur, 51 mm, Serie nr. 4723469, Boett nr. 5483907, vitmetall, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, bucklor, ca 1915, fickurskedja i metall.
OMEGA, De Ville, Cal 1350, Boett nr.591.0017, damur, 20 mm, stål, quartz, mineralglas, skadad urtavla, defekt, ca 1980, metallänk ej original.
Klocktillbehör Rolex
URTAVLA, till Rolex OP Day-Date (T SWISS T) herrur, champagne/index, skadad / renoverad (6/10), inklusive visare, passar till Ref nr. 1803.