Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 2 juni 2016
TISSOT, herrur, 37 x 33 (40) mm, Cal 2040 (ESA 9315), Serie nr. 19974621 Boett nr. 95003, digital, stål, quartz, mineralglas, skadad urtavla, defekt, läderband, originalspänne, ca 1976.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, herrur, 32 mm, Ref nr. 9825, doublé (10 micron), quartz, mineralglas, skadad urtavla, defekt, läderband, originalspänne, ca 1995.
FICKUR, Chronometre, 46,5 mm, Boett nr. 843, gulmetall, cylindergång, nyckeldragare, kompass, skadad urtavla, motiv, ca 1880, nyckel.
Klocktillbehör Rolex
LÄNKBITAR, 2 st. till Rolex herrur, Presidentlänk, 18K guld, bredd 17 mm, passar sexsiffrig referens, inklusive skruvar, totalvikt 7 gram.
FICKUR, 50,5 mm, Boett nr. 9835, silver (800), ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1890, nyckel.
Klockor Helvetia
HELVETIA, Extra, fickur, 51 mm, Boett nr. 3876164, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1930, fickurskedja i metall.
STELLA, fickur, 49 mm, Boett nr. 86-72, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1940.
MORMORSUR, 37 mm, Boett nr. 4412, silver (800), cylindergång, skadad urtavla, defekt, ca 1895.
FICKUR, 51 mm, Boett nr. 368546, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
Klockor Viking
VIKING, fickur, 52 mm, Boett nr. 811831, silver (800), ankargång, skadad urtavla, minutvisare lös, bucklor, ca 1930.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 52 mm, Cal 387 (17 stenar, 16 size), Serie nr. 39515245, Boett nr. 0340587, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, ca 1941, fickurskedja i metall.
Klockor Vasa
VASA, fickur, 50 mm, Cal Unitas 6431/6445, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, ca 1970, fickurskedja i metall.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 2054002, Boett nr. 2964418/3986, silver (800), ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1920, fickurskedja i metall.
FICKUR, 52 mm, Boett nr. 360187, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1925.
SEIKO, SQ 100, Cal 5H23, Serie nr. 651015, Boett nr. 5H23-6070, herrur, 34 mm, bicolour, quartz (går ej), hardlexglas, dag, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, ca 1996.
SEIKO, herrur, 37,5 x 34,5 (40,5) mm, Cal 6309, Serie nr. 770239, Boett nr. 6309-5000, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, ca 1977.