Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 maj 2016
B HERTZ, bägare, silver, invädigt förgylld, Jugend, Stockholm 1908, höjd 17 cm, vikt 153,1 g.
HÄNGE / BROSCH, sterling silver, pingvin, pärlemor, höjd 38 mm, vikt 14,0 g, kan stå upp utan stöd.
PÄRLCOLLIER, odlade, färgade blå, barocka sötvattenspärlor ca 8 mm, längd ca 70 cm, vikt 60,4 g, knutet.
BÄGARE, silver, hamrad yta, V Berth Köpenhamn 1915, höjd 13 cm, vikt 125,8 g, buckla vid mynning, gravyr.
COASTER, silver, blå glasinsats, Gustaviansk stil, Mema Lidköping 1960-tal, diam 10 cm.
LJUSSTAKAR, silver, blått glas, Gustaviansk stil, Mema Lidköping 1965, höjd 3,5 cm.
ERIC LÖFMAN, ljusstakar, silver, Markströms Uppsala 1963, höjd 22 cm, vikt 551,2 g, fylld botten.
Silver Kaffeservis
N I HAGMAN, gräddkanna, silver, på fot, hänkel, Empir, Sundsvall 1828, höjd 14 cm, vikt 91,3 g.
Silver Kaffeservis
GRÄDDKANNA, silver, emalj, trähandtag, Jugend, Polen Warzava, omkring 1900, höjd 7,5 cm, vikt 111,5 g, skador på emalj.
SALT & PEPPARSTRÖARE, silver, design Eric Löfman, Markströms Uppsala 1962, höjd 10 cm, vikt 69,7 g.