261 - 280 av 375
1...131415...19 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 maj 2016

Klubbad för

BÄGARE, silver, Erlandsson Kristiansstad 1924, höjd 16,5 cm, vikt 159,6 g.

Utrop: 1 800 kr

B HERTZ, bägare, silver, invädigt förgylld, Jugend, Stockholm 1908, höjd 17 cm, vikt 153,1 g.

Utrop: 1 800 kr

HÄNGE / BROSCH, sterling silver, pingvin, pärlemor, höjd 38 mm, vikt 14,0 g, kan stå upp utan stöd.

400 kr

Utrop: 450 kr

PÄRLCOLLIER, odlade, färgade blå, barocka sötvattenspärlor ca 8 mm, längd ca 70 cm, vikt 60,4 g, knutet.

250 kr

Utrop: 275 kr

BOKMÄRKE, sterling silver, ödla, vikt 5,1 g.

225 kr

Utrop: 275 kr

HÄNGE, silver, färgat glas, ametist, vikt 13,8 g.

250 kr

Utrop: 300 kr

BÄGARE, silver, hamrad yta, V Berth Köpenhamn 1915, höjd 13 cm, vikt 125,8 g, buckla vid mynning, gravyr.

Utrop: 1 400 kr

COLLIER, Vita (och en brun) stenar, snidad drake, längd ca 55 cm, inget lås.

250 kr

Utrop: 300 kr

L LÖFGREN, bägare, silver, Huddiksvall 1800-talets början, höjd 8 cm, vikt 19,6 g.

Utrop: 1 700 kr

BÄGARE, 3 st, silver, GAB Stockholm 1906, 1926 och 1952, höjd 5,5-9 cm, vikt 92,8 g.

Utrop: 800 kr

C NYSTRÖM, skål på fot, silver, Nyrokoko, Stockholm 1850, höjd 14,5 cm, vikt 220,2 g.

Utrop: 2 900 kr

GUSTAF JANSSON, karaff, silver, C G Hallberg, Stockholm 1954, höjd 22 cm, vikt231,7 g.

Utrop: 4 300 kr

COASTER, silver, blå glasinsats, Gustaviansk stil, Mema Lidköping 1960-tal, diam 10 cm.

Utrop: 700 kr

LJUSSTAKAR, silver, blått glas, Gustaviansk stil, Mema Lidköping 1965, höjd 3,5 cm.

600 kr

Utrop: 700 kr

ERIC LÖFMAN, ljusstakar, silver, Markströms Uppsala 1963, höjd 22 cm, vikt 551,2 g, fylld botten.

4 000 kr

Utrop: 4 200 kr

Silver Kaffeservis

N I HAGMAN, gräddkanna, silver, på fot, hänkel, Empir, Sundsvall 1828, höjd 14 cm, vikt 91,3 g.

Utrop: 2 700 kr

Silver Kaffeservis

GRÄDDKANNA, silver, emalj, trähandtag, Jugend, Polen Warzava, omkring 1900, höjd 7,5 cm, vikt 111,5 g, skador på emalj.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

SALT & PEPPARSTRÖARE, silver, design Eric Löfman, Markströms Uppsala 1962, höjd 10 cm, vikt 69,7 g.

Utrop: 1 400 kr

ORDFÖRANDEKLUBBA, silver, trä, Ceson Göteborg 1979, längd 23 cm.

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K rodierat guld, 15 blå safirer, 79 briljantslipade diamanter ca 0,79 ctv, stl 17,75 mm, vikt 8,9 g, 1 diamant saknas, 1 diamant skadad, 1 diamant med nagg, gjutsprickor.

Utrop: 4 200 kr