Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 maj 2016
PÄRLCOLLIER, odlade ovala rosa sötvattenspärlor ca 6-6,5 mm, längd ca 120 cm, vikt 65,3 g, knutet.
MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver, dekor, frimurarmotiv, diameter 20 mm, vikt 14,9 g.
DOSA, sterling silver, dekor i form av hästhuvud, diameter 27 mm, höjd 18 mm, vikt 13,3 g.
PÄRLCOLLIER, doserad, odlade pärlor, 3,2 - 7,2 mm, längd 56 cm, lås i 18K vitguld, vikt 12,9 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 4 safirer, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, längd 17 cm, vikt 6,7 g
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 safirer, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, vikt 1,5 g, stift
HÄNGE, 18K guld, hjärtslipad opal, 2 briljantslipade diamanter 0,03 ctv, längd 2,3 cm., vikt 1,8 g.
HÄNGE, 14K guld, opaler, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, längd 20 mm, vikt 1,3 g.
COLLIER, opaler, doserade, 4,5 - 9,8 mm, rondeller och lås i 18K guld, safir, längd 48 cm.
C G HALLBERG, skål, silver, på fot, hamrad yta, Stockholm 1919, höjd 13,5 cm, diameter 22,5 cm, vikt 387,3 g.
COLLIER, opaler, 5 mm, hänge i 14K guld med opaler och briljant ca 0,01 ct, lås i 18K guld med safir, längd 56 cm.
J WAHSLSTRÖM, skål, silver, på fot, invändigt förgylld, Empi Jönköping 1848, höjd 10 cm, diameter 14,5 cm, vikt236,6 g.
S C FOGH, skål, silver, 2 hänklar, på fot, Köpenhamn 1960- tal, höjd 4,5 cm, vikt 129,6 g.
LJUSSTAKE, silver, genombruten fot, Tage Göthlin, Tesi Göteborg 1958, höjd 10,5 cm, vikt 112,5 g.
SKÅL, silver, glasinsats, hänkel, Tyskland 1900-talets första hälft höjd 8,5 cm, diam 8,5 cm.