141 - 160 av 312
1...789...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 april 2016

Klubbad för

RING, 18K vitguld, 3 briljant- och 4 åttkantslipade diamanter 0,66 ctv, ca TW/VS, Malmö 1971, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.

6 000 kr

Utrop: 6 600 kr

RING, 18K vitguld, 9 smaragder 2,04 ctv, 2 gammal- och 20 åttkantslipade diamanter 1,0 ctv, ca TW/VS-SI, Ateljier Ajour Stockholm 1975, stl 17,25 mm, vikt 13,8 g, smaragder med nagg.

Utrop: 13 200 kr

RING, 14K vitguld, 2 smaragder ca 0,50 ctv, 28 diamanter med äldre slipningar ca 0,80 ctv, ca TW/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 7,9 g, en diamant är skadad.

Utrop: 6 600 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 9 turmaliner ca 16,46 ctv, Schmidt & Co, Hagfors 1976, längd 19 cm, vikt 34,7 g.

Utrop: 16 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 1,5 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS, Reino Nieminen, stl 17,75 mm, vikt 6,9 g.

Utrop: 13 800 kr

RING, sterlingsilver, lapis lazuli, Evald Nielsen, Danmark, jugend, stl 16,75 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 1 800 kr

ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW(G)/VS1, Stockholm 1996, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g

Utrop: 4 600 kr

BROSCH, 18K guld, camé, GD & Co Malmö 1879, antik, 4,9 x 3,7 cm, vikt 9,6 g, fina sprickor.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

HÄNGE/BROSCH, silver, antik- och rosenslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TCa-Ca/P, 5,4 x 2,6 cm, vikt 12,5 g, tennlöd

Utrop: 4 000 kr

COLLIER, odlade pärlor ca 2,5-2,7 mm, 5 rader, lås i 18K vitguld med mabépärla, Stockholm 1955, längd 45 cm, etui.

Utrop: 3 400 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,7-8,0 mm, doserade, 3 rader, lås i 18K vitguld med blå topas samt odlade pärlor, Stockholm 1963, längd ca 45 cm.

Utrop: 4 300 kr

COLLIER, 18K guld, turkoser, längd ca 140 cm, totalvikt 90,4 g.

Utrop: 9 500 kr

RING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,6 g, mittsten med skada.

Utrop: 3 100 kr

Silver Teservis

TEKANNA, silver, ben, invändigt förgylld, Matvyeo Regelin, Assay mark Eduard Fyodorovich Brandenburg St Petersburg 1859, höjd 16,5 cm, vikt 806,4 g, lös knopp, liten buckla, monogram.

3 900 kr

Utrop: 4 400 kr

CHOKLADKANNA, silver, detaljer i ben, Andrei Vekmann Moskva 1868, höjd 17 cm, vikt 448,5 g, lagningar i botten, mindre bucklor, bottensplattan slipad.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

SOCKERSKÅL, silver, hänkel, Nic Strulyev Moskva omkring 1900, Kokoshnik mark Ivan Sergeyevich Lebedkin, höjd 12 cm, vikt 136,2 g.

1 300 kr

Utrop: 800 kr

GRÄDDKANNA, silver, hänkel, invändigt förgylld, Empir, Johann Eylandt Ryssland Revel 1830-tal, höjd 12 cm, vikt 231,3 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, blå safirer 0,46 ctv, 26 briljanter 0,31 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 2,4 g.

Utrop: 4 000 kr

Smycken Pärlhänge

HÄNGE, 18K vitguld med Tahitipärla 12,7 mm, 27 briljanter 0,20 ctv W/SI

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med briolettslipade peridoter 5,89 ctv samt 38 st briljanter 0,30 ctv, ca W/VS, clips med stift

5 800 kr

Utrop: 6 200 kr