Avslutad | Klassiska – Lördag 23 april 2016
RING, 18K vitguld, 3 briljant- och 4 åttkantslipade diamanter 0,66 ctv, ca TW/VS, Malmö 1971, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, 9 smaragder 2,04 ctv, 2 gammal- och 20 åttkantslipade diamanter 1,0 ctv, ca TW/VS-SI, Ateljier Ajour Stockholm 1975, stl 17,25 mm, vikt 13,8 g, smaragder med nagg.
RING, 14K vitguld, 2 smaragder ca 0,50 ctv, 28 diamanter med äldre slipningar ca 0,80 ctv, ca TW/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 7,9 g, en diamant är skadad.
ARMBAND, 18K vitguld, 9 turmaliner ca 16,46 ctv, Schmidt & Co, Hagfors 1976, längd 19 cm, vikt 34,7 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 1,5 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS, Reino Nieminen, stl 17,75 mm, vikt 6,9 g.
RING, sterlingsilver, lapis lazuli, Evald Nielsen, Danmark, jugend, stl 16,75 mm, vikt 4,6 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW(G)/VS1, Stockholm 1996, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g
BROSCH, 18K guld, camé, GD & Co Malmö 1879, antik, 4,9 x 3,7 cm, vikt 9,6 g, fina sprickor.
HÄNGE/BROSCH, silver, antik- och rosenslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TCa-Ca/P, 5,4 x 2,6 cm, vikt 12,5 g, tennlöd
COLLIER, odlade pärlor ca 2,5-2,7 mm, 5 rader, lås i 18K vitguld med mabépärla, Stockholm 1955, längd 45 cm, etui.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,7-8,0 mm, doserade, 3 rader, lås i 18K vitguld med blå topas samt odlade pärlor, Stockholm 1963, längd ca 45 cm.
RING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,6 g, mittsten med skada.
Silver Teservis
TEKANNA, silver, ben, invändigt förgylld, Matvyeo Regelin, Assay mark Eduard Fyodorovich Brandenburg St Petersburg 1859, höjd 16,5 cm, vikt 806,4 g, lös knopp, liten buckla, monogram.
CHOKLADKANNA, silver, detaljer i ben, Andrei Vekmann Moskva 1868, höjd 17 cm, vikt 448,5 g, lagningar i botten, mindre bucklor, bottensplattan slipad.
SOCKERSKÅL, silver, hänkel, Nic Strulyev Moskva omkring 1900, Kokoshnik mark Ivan Sergeyevich Lebedkin, höjd 12 cm, vikt 136,2 g.
GRÄDDKANNA, silver, hänkel, invändigt förgylld, Empir, Johann Eylandt Ryssland Revel 1830-tal, höjd 12 cm, vikt 231,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, blå safirer 0,46 ctv, 26 briljanter 0,31 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 2,4 g.