Avslutad | Klassiska – Lördag 23 april 2016
HÄNGE/KORS, 18K vitguld, 4,3 x 2,4 cm, 66 briljanter ca 0,70 ctv, ca TCR/SI-P, 48 prinsesslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W/VS-SI, vikt 11,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,25 mm, lås i 18K vitguld, mabépärla, längd 85 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct TW/VS, nagg på kuletten, stl 18 mm, vikt 4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct TW/SI 1, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 16,5 mm+, vikt 5,5 g.
RING, platina, ovalt gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCr/VS, åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, stift, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, odalde pärlor, 2 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,9 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,30 ct, ca River(D)/VVS1, IGI cert F1061548, förseglad.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir, 12 briljantslipade diamanter 0,48 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,89 ctv enligt gravyr, ca W(H)/VS, stl 18 mm, vikt 6,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,50 ct enl gravyr, ca W(H)/P1, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g.
BESTICKSERVIS, 67 delar, silver, Tornedal, 8 matknivar, 8 matgafflar, 7 matskedar, 10 bordsgafflar, 4 bordsknivar (långa), 6 bordsknivar (korta), 9 dessertskedar, 2 smörknivar, 12 kaffeskedar, tårtspade, C O Persson Haparanda 1970-tall, schatull.
DIAMANT, 0,47 ct, briljantslipad, TW(F)/VVS2, HRD Diamond Report No 16007269002.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 19,25 mm, vikt 6,7 g.