Avslutad | Klassiska – Lördag 23 april 2016
PÄRLCOLLIER, 6,9 mm odlade pärlor, längd 45 cm, lås i 18K guld med 6 briljanter ca 0,06 ctv, ca TCr/SI, vikt 28,7 g, etui.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, gammalslipad diamant ca 0,80 ct, ca TCape/SI, stl ca 17,5 mm, två lödda kulor i ringskenen, vikt 8,8 g, nagg,
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, TW/VS-SI, huggies, vikt 5,1 g
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
15 DIAMANTER, briljantslipade, 1,83 ctv, jämnstora, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, någon enstaka ca J-K.
5 DIAMANTER, 1,09 ct totalt, 3 medium och 2 briljantslipade, TCa(K-L)/SI-P1, några svagt slitna kuletter.
2 DIAMANTER, 1,20 ct totalt, mediumslipade (ej helt runda), ca TCa/P2, naturlig hålighet, nagg.
5 DIAMANTER, 2,55 ct totalt, briljantslipade (några är ej helt runda), TCr-Ca/P1-P2, nagg, hålighet, slitna kuletter, en "dimmig".
LJUSSTAKAR, silver, reliefåsar, Norge, svenska importstämplar, höjd 11 cm, vikt 773,1 g fylld botten.
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 0,85 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Italien, svenska importstämplar, stl 16 mm, vikt 4,0 g, en diamant med natural på kuletten.
RING, 18K rodierat guld, 22 briljanter ca 0,79 ctv, ca TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,5 g, gravyr.
BROSCH, 18K guld/platina, syntetisk rubin, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, turkos sten, längd 5,2 cm, vikt 4 g.
BROSCH, 14K guld/vitguld, 35 diamanter med äldre slipningar ca 1,05 ctv, ca W-TCr/VS, hästsko, 3,2 x 3 cm, vikt 8,4 g.
ARMBAND, 18K guld, filigranarbete, Giron & Lövgren Stockholm 1838, längd 17,5 cm, vikt 12,9 g, skador, tennlödningar.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 1,60 ct , 24 briljantslipde diamanter ca 0,96 ctv, ca W-Cr/SI.P, stl 17 mm, vikt 5,4 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, diamanter 0,04 ctv, H. Strömdahls,Stockholm 1952, diameter 1,2 cm, vikt 14,4 g.